Podle Američanů stojí za pádem ruského letadla bomba. Jak to můžou vědět?

Sobotní pád ruského dopravního letadla v Egyptě způsobila podle amerických zpravodajských zdrojů nejspíš bomba, kterou do stroje umístili radikálové z organizace Islámský stát (IS) nebo z některé skupiny blízké IS. Uvedla to televize CNN.

Nejmenovaný americký činitel CNN upozornil, že jeho informace není oficiálním stanoviskem amerických zpravodajských služeb. „Rozhodně ale panuje přesvědčení, že šlo o výbušninu umístěnou v zavazadlovém prostoru nebo jinde v letadle,“ citovala svůj zdroj televize.

Jeho vývody se údajně opírají o zpravodajské poznatky získané před sobotní katastrofou na Sinajském poloostrově, ale i po ní. Spojené státy prý neměly před pádem letadla spolehlivé ani ověřené informace o konkrétní hrozbě. Před incidentem ale „docházelo na Sinaji k aktivitě, která vyvolala naší pozornost,“ uvedl zdroj CNN.

Tuto verzi potvrzuje i předseda amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michael McCaul. „Na palubě ruského letadla, které se v sobotu zřítilo nad egyptským Sinajským poloostrovem, byla bomba nastražená radikály z organizace Islámský stát,“ prohlásil politik.

Kromě atentátu Islámského státu (ISIS), který za pravděpodobnou příčinu pádu letadla považuje i Británie, nevyloučil McCaul ani možnost, že se airbusu společnosti Kogalymavia odlomil ocas. „Myslím ale, že pravděpodobnější scénář, na který ukazují všechny indicie, je, že to byl útok ISIS spáchaný pomocí výbušného zařízení v letadle,“ řekl McCaul.

Co myslí Američané všemi indiciemi, není známo, ani jak přišli na to, že něco takového dokázal udělat ISIS. Při těchto zasvěcených prohlášeních si tak Šifra klade otázku: Když toho o ISIS Američané tolik vědí, včetně toho, že odpálil ruské letadlo, proč v tom ISIS nezabránili a proč vůbec ISIS ještě funguje?

Druhá věc je, že o vazbách Američanů na ISIS, jejich sponzoringu a vyzbrojování této organizace toho bylo napsáno už tolik, že se nabízí ještě jiná otázka: Byl by zlikvidování ruského letadla schopen ISIS bez přímé pomoci Američanů, případně nesundali ruské letadlo Američani sami a oficiálně to nepřipsali ISIS, svému detašovanému pracovišti na Blízkém východě?

To by rovněž vysvětlovalo jejich skvělou informovanost o akci. Byl by to ostatně jen další střípek do mozaiky tohoto trudného příběhu, ve kterém místo aby USA podpořily Rusko a Sýrii v boji proti islámským teroristům, platí a vyzbrojují teroristy, aby bojovali proti Rusku a Sýrii.

Ať tak či onak, pokud se USA holedbají, že ví, kdo zničil ruské letadlo, Šifra si nemůže odpustit jízlivou poznámku: Kdo jiný by to mohl vědět lépe?

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra