Podezřelé okolnosti v případu vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka. Tahají za nitky Američané?

Když byli v únoru letošního roku zavražděn novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, celé Slovensko bylo na nohou. Včetně politické scény. Ihned po činu se objevily snahy událost politicky zneužít, což vyústilo v řízené demonstrace a pokus o přeskupení sil na slovenské politické scéně, jakýsi minimajdan, jenž vedl až k demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka a premiéra Roberta Fica. Ten sice na nátlak prezidenta Kisky, opozice a médií odstoupil, vliv si ale uchoval, neboť místo sebe vyslal do čela kabinetu náhradu v podobě spolustraníka Petera Pellegriniho.

Zdá se však, že snahy o přepsání politické mapy nekončí. Policie totiž oznámila, že dopadla Kuciakovy vrahy. A souvislosti jsou překvapivé. Pro mě až natolik, že pouze posilují podezření, že se jedná o špinavou politickou hru podporovanou či režírovanou ze zahraničí.

Na to si ostatně již od počátku stěžoval dnes již bývalý premiér Fico, když naznačoval, že se snaží vraždu politicky využít opzice v čele s prezidentem Kiskou, a to ve spolupráci s americkým oligarchou maďarského původu Georgem Sorosem, jenž se až podezřele často motá v zemích, kde je zájem vyměnit vládní garnituru. Třeba na Ukrajině padla nejen vláda, ale země se octla v regulérní válce. George Soros financuje i opozici proti Donaldu Trumpovi v USA, podporuje multikulturalismus, genderovou ideologii a demokracii „made in USA“, která se až příliš často utopí v krvi. Financuje například i obskurní spolky jako Evropské hodnoty v Česku.

Ačkoli na začátku nikdo nic pořádně nevěděl, ani nemohl, média veřejnosti podsouvala neustále verzi, že vražda souvisí s italskou mafií a lidmi okolo slovenského premiéra Roberta Fica. Policie nyní, po více než půlroce, zadržela a obvinila podezřelé z vraždy. A osoby jsou to poměrně překvapivé. Nejprve v Kolárovu zadržela Tomáš Sz., který „bydlel v bílém dvojdomku s rodiči a podle výpovědí sousedů to byl vždy tichý a nekonfliktní člověk“, jak napsal portál HNonline.sk.

Podle médií v minulosti pracoval jako vyšetřovatel v nedalekém Komárnu, později jako řadový policista, jenž prý prošel v minulosti výcvikem pro bodyguardy v Evropské bezpečnostní agentuře. Tomáš Sz. měl být ale pouhým vykonavatelem.

Ve vazbě je také tlumočnice Alena Zsuzsová, která je podezřelá z toho, že únorovou vraždu Kuciaka objednala a vyplatila pachatelům peníze. Zsuzsová se dobře znala se slovenským podnikatelem Mariánem Kočnerem, o jehož aktivitách Kuciak psal, a zároveň pracovala jako tlumočnice z italštiny. Což by nahrávalo původní verzi opozice, která hovořila o italské mafii.

Jenže klíčová je podle mě informace, která to celé staví opět do poněkud jiného světla. Týdeník Respekt přišel s informací, že k dopadení vraha mohla dopomoct americká družice, která pořídila snímky z místa činu v době vraždy Kuciaka a Kušnírové, když „náhodou“ letěla kolem. Pokud je to pravda, měli opět pravdu „konspirační teoretici“, kteří o zahraniční režii mluvili od začátku. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se celá situace vyvine. Hlavně politicky.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra