Včely jsou kromě výroby sladkého medu užitečné především jako opylovači rostlin a je na nich závislá velká část významných plodin. Na celém světě však počty těchto užitečných tvorečků dramaticky klesají a včelaři neustále bojují za změnu legislativy, která by zakázala škodlivé pesticidy.

Kromě pesticidů včelám ale škodí i paraziti či takzvané monokultury, což jsou porosty tvořené pouze jedním druhem rostliny, například řepky olejné. Úbytek včel se v různých částech světa snaží řešit různě. Většinou jde o táhlé boje za prosazení zákazu některých pesticidů. Ovšem třeba v Číně se pěstitelé v ovocných sadech rozhodli, že opylování vezmou doslova do vlastních rukou. Jak můžete vidět na fotografiích serveru Huffington post, hrušně zde prostě opylovali manuálně. Posledním pokus nahradit včely jakožto největší opylovače se ale urodil v Japonsku, kde vědci vyrobili opylovací dron.

Samotné opylení rostliny totiž není nic složitého a jde o docela jednoduchý proces. Stačí jen dostat samčí rostlinné buňky do samičích, tedy dostat pyl do blizen, a zajistit tak, aby rostliny mohly plodit. Jelikož jde o čistě mechanický proces, není divu, že už se objevují pokusy vymyslet něco, co by tento úkol zvládlo stejně dobře jako včely. Asi cítíme, že ruční opylování, jaké jsme mohli zaznamenat v Číně, nebude zrovna příliš efektivní.

Foto Eijiro Miyako

Ale mohly by včelí práci zvládnout miniaturní drony? Za vynálezem stojí Eijiro Miyako z japonského institutu National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, který se rozhodl, že zkusí vyrobit robotický substitut včely. Oproti včelám jsou drony sice stále velké, ale na lidské poměry stále velmi malé. Šířka jednoho dronu jsou čtyři centimetry a váží jen 15 gramů. Co se týče technologie, funguje velmi podobně jako ostatní drony sloužící například k natáčení, focení a průzkumu, ve vzduchu ho drží čtyři vrtule.

Na spodní straně dronu jsou připevněny koňské žíně potažené lepivým gelem, čímž dron dokáže bez problémů zachytit dostatek pylu přímo z květu rostliny. Na dalším květu se koňské žíně pokryté pylem zase otřou o bliznu a dílo je hotovo. Vědcům už se podařilo tento postup vyzkoušet i v praxi a pomocí dronu úspěšně opylovali květy japonských lilií. Znamená to tedy, že včely budou moci být bez problémů nahrazeny? Ani zdaleka.

Prvním zásadním problémem opylovacích dronů je jejich řízení. Zatím je totiž tyto roboty možné ovládat pouze manuálně, stejně jako třeba autíčko na dálkové ovládání, a tím se opět dostáváme ke stejnému problému jako u čínských sadařů. Asi těžko se někdy vyplatí platit obrovskou spoustu lidí, kteří budou sedět za počítačem a na dálku ovládat opylovací drony. Vědci už však pracují na tom, aby drony mohly být samostatné. Měly by být vybaveny kamerou, systémem GPS a především umělou inteligencí, která je bude vést od jednoho květu ke druhému. Otázkou však zůstává, kdy a jestli vůbec se toto vědcům povede. Cena dronů by měla být poměrně nízká, vědci mluví o cca 100 dolarech. Musíme ovšem počítat s tím, že i na opylení jednoho sadu či pole by takových dronů muselo být obrovské množství, a to už by se – i při množstevní slevě – dost prodražilo.

Foto Eijiro Miyako

Největší problém dronů vidí v nutnosti jejich enormního počtu také profesor Saul Cunningham z Australské národní univerzity v Cannbeře. Poznamenal sice, že jde o fascinující nápad, ale zároveň velmi těžce ekonomicky proveditelný. Vypadá to, že by bylo o mnoho snazší použít selský rozum a raději se soustředit na ochranu včel. Ostatně i sám Eijiro Miyako z japonského institutu prohlásil, že svým vynálezem ani nechce nahradit  včely, a podotýká, že drony a včely by přece mohly pracovat společně. Jestli se tak v budoucnu stane, ukáže až čas. Ovšem zatím to zcela jistě nelze brát jako řešení problému s úbytkem včel. Spíše naopak je lepší podobné vynálezy brát jako ukazatel toho, že je něco opravdu v silném pořádku.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Lukáš Marek, časopis Šifra

Zdroje: http://www.osel.cz/9245-kdyby-vcelam-dochazely-sily-budou-s-nimi-opylovat-mikrodrony.html, http://www.sciencealert.com/the-world-s-first-pollinating-drone-could-be-the-answer-to-the-bee-pocalypse, http://www.huffingtonpost.com.au/entry/humans-bees-china_us_570404b3e4b083f5c6092ba9