Stejně jako tomu bylo s ptačí, prasečí i dalšími chřipkami, a dokonce i s virem ebola, který zmizel z médií stejně tak záhadně rychle, jako se v nich objevil, je tomu i s novým fešným virem zika. Ten se začal „zčistajasna“ a nekontrolovatelně šířit v oblasti Brazílie a přilehlých zemích Jižní Ameriky, a jeho pařáty se natahují i dále, například do Spojených států.

Propuknutí epidemie, navzdory relativnímu mlčení našich hlavních médií, způsobilo poplašenou mobilizaci až 200 000 vojáků jenom v Brazílii, kde kontrolují dům od domu a označují místa, kde se líhnou a množí komáři, kteří mají údajně šíření viru na svědomí. WHO nedávno navíc vyhlásila celosvětový stav nouze, hodně na popud právě Spojených států. Virus má prý „explozivně pandemický potenciál“.

Co však o viru reálně víme? Výzkumníci si všimli drobných změn v genetickém kódu a našli důkaz, že virus zika prošel rekombinačními změnami, při nichž si vyměnil genetický materiál s jiným virem. Toto je pro flavi-viry neobvyklé. Virové rekombinace obvykle dávají viru výhodu v přizpůsobování se. Ale jaké výhody to přináší zika viru a jak mohou ovlivnit symptomy infikovaných lidí, zůstává záhadou. Z analýzy vědci došli k závěru, že určité modifikace mohly viru napomoci napadnout určité komáry.

Za zmínku stojí ale i fakt, že v Brazílii byli loni vypuštěni geneticky modifikovaní komáři, aby „bojovali“ se známou horečkou dengue. Jde o projekt implementovaný společností Oxitec, která je zásobovaná penězi z grantu Billa Gatese. Pozoruhodné je, že město Piracicaba v Brazílii hlásilo pokračující zvýšenou úroveň dengue horečky poté, co byli zavedeni geneticky modifikovaní komáři, aby nemoc zničili.

Regenračné centrum

Vědecká hypotéza zní: tito záludní geneticky modifikovaní hmyzí samci oplodní přirozené samičky, ale žádná další generace se nevyskytne dále než do stádia larvy. Nicméně, tato prudce klesající četnost reprodukce u komárů je jediným „důkazem“, že tento grandiózní experiment je bezpečný. Žádné dlouhodobé zdravotní studie nebyly provedeny.

Otázka tedy je, zda nebezpečný virus zika není jen krycí záminkou pro nepovedený experiment se zmutovanými komáry.

Spolehlivá vakcína by se každopádně neměla objevit do dvou let a symptomy nakažení jsou následující: horečka, vyrážky, bolesti a zarudlé oči. Nemoc v podstatě není nijak závažná, průběh vyžadující hospitalizaci, se děje zřídkakdy. Alespoň to platí pro dospělé.

V čem je tento virus zákeřný, je útok mířený ty nejmenší z nás, u lidských nenarozených dětí totiž virus zastavuje růst mozku. Zatím neléčitelná nemoc se přitom už stihla rozšířit do 20 zemí. Zatímco v Jižní Americe se prakticky jedná o epidemii, v Evropě zatím máme jen málo případů, a to v Británii, Dánsku a Itálii.

Otázka také je, proč na tuto nemoc není nikdo připravený. Logická odpověď by zněla, že je zcela nová. Ale to právě není pravda. Tato nemoc je přenosná i pohlavně a víme o ní už 70 let. První zmínka přitom pochází z roku 1947. Tehdy výzkumníci z Rockefellerovy nadace prováděli testy na opicích uprostřed lesa, který se jmenuje Zika a nachází se v Ugandě. Po lese zdědil virus své jméno a testovaná opice Rhesus 766 se stala prvním zdokumentovaným nosičem zika viru.

 

ZIKA

 

Jistě, může to být náhoda a ve spojení s nadací Rockefellerovy rodiny není třeba hledat žádnou nekalost, protože, jak víme z hlavních médií, tato dynastie patří mezi největší filantropy a dobrodince v dějinách lidstva, kteří by se pro blaho druhých rozdali. A dávat fakt, že na tento virus vlastní tato rodina patent, do souvislosti s tím, co se právě děje ve světě, by mohlo být až „konspirační“.

Přesto (nebo proto) je tak podle Šifry v souvislosti s těmito „náhodami“ na místě důležitá otázka: Odkud virus fouká?

Jan Petrák

Zdroje: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2819875/

http://zpravy.idnes.cz/who-vyhlasila-stav-nouze-kvuli-viru-zika-f10-/zahranicni.aspx?c=A160201_195522_zahranicni_jkk

http://www.collective-evolution.com/2016/02/04/1947-rockefeller-patent-shows-origins-of-zika-virus-and-what-about-those-genetically-modified-mosquitoes/

http://www.bugout.news/2016-02-04-the-zika-virus-is-coming-are-you-prepared.html

http://arstechnica.com/science/2016/01/zika-heres-what-we-know-about-the-virus-alarming-health-experts-worldwide/