Ve věku 89 let zemřel ve Spojených státech Zbigniew Brzezinski. O úmrtí muže, který měl desítky let výrazný vliv na utváření americké zahraniční politiky, informovala v sobotu agentura AFP.

Brzezinski byl původem Polák a za manželku měl Češku, neteř prezidenta Edvarda Beneše. Byl poradcem prezidenta Kennedyho, v letech 1977 až 1981 působil jako poradce prezidenta Cartera pro otázky národní bezpečnosti, později se stal zahraničněpolitickým poradcem Baracka Obamy. Pracoval též jako hlavní poradce Střediska pro strategická a mezinárodní studia na Georgetownské univerzitě.

„Odešel mudrc, který spravoval zahrádku diplomacie, Američan, který v srdci zůstal v Polsku,” uvedla například pateticky polská zpravodajská televize TVN 24.

Střízlivější by bylo napsat, že tento polsko-americký politolog byl považován vedle Henryho Kissingera či Samuela P. Huntingtona za šedou eminenci americké zahraniční politiky. V roce 1973 se stal prvním ředitelem takzvané Trilaterální komise, skupiny prominentních politických, akademických a vědeckých elit z USA, západní Evropy či Japonska. Vedle Rady pro mezinárodní vztahy (Council on Foreign Realtions, CFR) a skupiny Bilderberg jde o část oné „svaté trojice“, která tahá za nitky světového dění.

Zbogniew Brzezinski (vlevo) byl šedou eminencí americké zahraniční politiky. Foto Wikimedia Commons

Strategii globalistů ostatně Brzezinski poměrně otevřeně popsal ve svých dílech. „Předpověděl“ do puntíku přesně to, co se ve světě dlouhodobě děje. Nejspíš proto, že se to neděje náhodou. V knize Jediná světová velmoc vykresluje globální jednostrannou dominanci USA, která je spojená s pronikáním amerických zájmů do středoasijského prostoru. V této souvislosti je od zahraniční politiky požadováno omezení rozvoje zde Spojeným státům konkurujících velmocí Číny a Ruska podporou separatistických hnutí v hraničních oblastech.

Proto ta zjevná obsese Ruskem a blízkovýchodními regiony. V knize Velká šachovnice z roku 1997 píše: „Je nasnadě, že prvořadý zájem Ameriky je pomoci ujistit se, že žádná velmoc nepřijde získat kontrolu nad tímto geopolitickým místem a že světové společenství k němu odstavilo finanční a ekonomické překážky. To, jak Amerika zvládne Euroasii, je kriticky důležité… Mocnost, která ovládá Euroasii, by vládla třemi nejpokročilejšími a ekonomicky nejproduktivnějšími oblastmi. Pouhý letmý pohled na mapu též napovídá, že nadvláda nad Euroasií by téměř automaticky s sebou nesla za následek podřízenost Afriky, což by Západní polokouli a Oceánii stavělo na místo geopoliticky okrajové části tohoto centrálního světového nadsvětadílu. Okolo 75 % světové populace žije v Euroasii a taktéž je tam většina světového fyzického bohatství, jak v jeho podnicích tak pod povrchem její půdy. Euroasie čítá 60 % světového HDP a okolo 3/4 známých světových energetických rezerv.“

A aby nikdo nezůstal na pochybách, Zbigniew Brzezinski na straně 194 dodal: „Amerika je nyní jediná světová supervelmoc a Eurasie je hlavní světová aréna.“

Zatímco se Zbigniew Brzezinski odebral v požehnaném věku na věčnost, boj o převahu v aréně ještě zdaleka u konce není.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra