Server WikiLeaks vypustil další kupu dokumentů ze své současné série „Vault 7“, která se týká špionážních programů CIA. Ve své poslední várce ukazuje, jakými technikami se CIA dostane do produktů značky Apple.

Poslední uniklé informace obsahují mimo jiné detaily ohledně projektu „Sonic Screwdriver“, popsaný samotnou agenturou CIA jako „mechanismus pro spuštění kódu na vnějších zařízeních, zatímco se Mac načítá“.

Projekty vyvíjené pomocí EDB (Embedded Development Branch) umožňují napadnout výchozí firmware zařízení od Apple, což znamená, že jakákoliv snaha tento vstup odstranit, včetně reinstalace celého systému, je zbytečná. Dle WikiLeaks to umožňuje „útočníkovi“ neboli CIA upravovat i data určená pouze ke čtení pomocí jejich šikovného spywaru „Sonic Screwdriver“. Spyware je ukrytý v adaptéru.

Z pěti dokumentů nazvaných „Sonic Screwdriver“, „DerStarke v1.4.“, „DetStarke v1.4. RC1 – IVVRR CHecklist“, „Triton v1.3.“ a „DarkSeaSkies v1.0 – URDSee more“ vyplývá, že CIA může vniknout do čerstvě vyrobených iPhonů a sledovat i ovládat je dálkově.

NightSkies umožňuje CIA získat data z iPhonů, o nichž Apple vytrvale tvrdí, že jsou vůči takovým věcem imunní, a to včetně detailů ze seznamu kontaktů, textových zpráv a informací o přijatých i odchozích hovorech.

Aby spyware fungoval, CIA musí fyzicky vniknout do čerstvých výrobků v továrně a spyware do zařízení umístit, což naznačuje, že musí mít k výrobě přímý přístup.

WikiLeaks v nedávné době vypustil mimo jiné obrovské množství dokumentů, jež čítají 8000 stránek pouze o špehovacích zařízeních CIA. Bylo by proto mylné si představovat, že se špehování týká jen produktů od Apple, naopak, to stálo mnoho úsilí (ne však tolik jako prolomit štíty od společnosti Comodo, o těch se v CIA vyjádřili jako o „paranoidních bastardech“).

Například program zvaný „Weeping Angel“ (plačící anděl) umožňuje dálkově zapnout chytrou televizi tak, že se jeví vypnutá, ale přesto lze skrze ni odposlouchávat nedaleké rozhovory. Dále uniklé dokumenty ukazují, že si CIA pohrávala s dálkovým hackováním moderních aut, působíc tak vraždy, které je „téměř nemožné identifikovat“. Viz například „nehoda“ nepohodlného investigativního novináře Michaela Hastingse, o které Šifra informovala zde.

Co je ovšem ještě těžší identifikovat než tyto doposud až „sci-fi“ metody odstraňování, je špetka morálního cítění uvnitř agentur, jako je CIA. Vrcholem všeho je démonizování lidí, kteří se vzdali svého bezpečí a přešli do ohrožení života proto, aby veřejnost o takových praktikách informovali.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra