Paradox: Američané kritizují Rusy, že útočí na teroristy, a sami bombardují Lékaře bez hranic

Groteska, která ale bohužel není vůbec k smíchu, nabírá na obrátkách. Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci prohlásil, že Rusko, které před pár dny zahájilo letecké útoky na teroristy bojující proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, „prohlubuje konflikt v Sýrii, místo aby přispělo k jeho vyřešení“. Obamovi vadí, že jeho ruský protějšek Putin nerozlišuje mezi bojovníky Islámského státu (IS) a umírněnými islámskými bojovníky, kteří mají zájem jednat o ukončení občanské války, a to je podle něj „recept na katastrofu“.

Otázka ovšem je, jak poznat islámského bojovníka od umírněného islámského bojovníka. Připomeňme, že mezi takzvané umírněné povstalce Obama řadí i teroristické skupiny typu Fronty an Nusrá, což je odnož al-Káidy, jež byla pro USA uplynulých 14 let záminkou k rozpoutávání válek a bombardování jedné země za druhou. Skupiny bojovníků, které v Sýrii či Jordánsku cvičí a vyzbrojuje americká CIA, aby svrhli prezidenta Asada, totiž hromadně tvoří aliance s al-Káidou, případně přebíhají i s výzbrojí rovnou k ní či Islámskému státu. Američani si dokonce čerstvě postěžovali a oficiálně přiznali, že jim Rusové kazí strategii, jak svrhnout Asada. „Mohu s jistotou potvrdit, že šlo o útoky proti brancům FSA vycvičeným Ústřední zpravodajskou službou CIA. Máme s těmi lidmi spojení,“ sdělil v rozhovoru pro televizi CNN například senátor John McCain, známý washingtonský jestřáb.

Jinými slovy – USA platí a vyzbrojují teroristy, kteří ničí Sýrii a bojují proti jejímu prezidentovi (a nazývají je umírněnými bojovníky), a vadí jim, že se Rusko snaží pomoct syrskému prezidentovi, který už několik let proti těmto teroristickým a Západem podporovaným skupinám z celého světa bojuje.

Paradoxní rovněž je Obamův výrok o tom, že se tito bojovníci řízení CIA snaží jednat o ukončení války. Jak může Obama tvrdit, že je jím ozbrojená a vycvičená opozice ochotna jednat o příměří, když základní podmínkou USA od začátku bylo, že musí být Bašár Asad vyloučen z jakéhokoliv jednání?

A aby toho nebylo málo, Obamova ostudná prohlášení přišla shodou okolností ve stejném čase, kdy přinesla média zprávy o dalším vskutku nevšedním „úspěchu“ americké zahraniční politiky – bombardování charitativní organizace Lékaři bez hranic v afghánském Kundúzu. Ve 2.15 v noci USA zahájily útok v Kundúzu, při kterém vážně poškodily jedinou tamější fungující nemocnici, kde bylo v době bombardování 105 pacientů a 80 členů personálu, z něhož přišli oficiálně tři lidé o život a dalších 30 kolegů se pohřešuje. Prý omylem.

„Úrazové centrum bylo několikrát zasaženo a je vážné poškozeno,“ napsali Lékaři bez hranic (MSF) v prohlášení. Ředitel operací MSF Bart Janssens podle BBC řekl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci „hluboce šokovalo“, a upozornil na dopady útoku pro dostupnost zdravotní péče v Kundúzu.

 

lekari bez hranic 2

 

 

Na závěr svého neskutečného vystoupení pak Obama odmítl názory, že je konflikt v Sýrii ve skutečnosti válkou mezi Moskvou a Washingtonem. „Nejedná se o konflikt mezi Spojenými státy a jakoukoliv jinou stranou,“ prohlásil muž, jenž si zřejmě řekl, že překoná rekord v počtu lží za den.

Ať tak či onak, někdy zkrátka platí ještě naléhavěji než jindy okřídlené přísloví „mluviti stříbro, mlčeti zlato“. V případě Obamy, opravdového „receptu na katastrofu“, dvojnásob.

 

 

 

 

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

 

 

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Nové číslo Šifry: Vše, co jste chtěli vědět o Evropě a o světě, ale báli jste se zeptat

Šifra se zúčastnila letošního Dialogu civilizací, který se konal v říjnu na řeckém ostrově Rhodos, kde nabrala spoustu exkluzivního materiálu, jehož první část se...

Putin: Alláh zbavil Turky rozumu. Ať si nemyslí, že za vraždu našich lidí zaplatí jen rajčaty

http://stream4.idnes.cz/vod/1512/03/VF151203_104711_flv_middle.mp4   „Začít poselství tohoto roku chci vyjádřením vděku ruským vojákům bojujícím s terorismem,“ zahájil Putin poselství o stavu země. Následně připomněl teroristické útoky ve Volgogradu...

Nejcitlivější zařízení na planetě je na Šumavě: zachytí i aktivitu yellowstoneského supervulkánu

Časovaná bomba pod povrchem Yellowstonského národního parku o sobě opět dala vědět. Před pár dny musela být uzavřena pětikilometrová trasa ve Firehole Lake, kde...

Byl Ježíš „hulič“? Podle výzkumníků léčil konopím

Takovou pikantní informaci si nemůžete nechat ujít – dle článku Chrise Bennetta z deníku High Times, který byl publikovaný už v roce 2003 pod názvem „Was...

Jak Edison usmažil slona aneb Tajemství volné energie

„Mým záměrem, a jsem si jist, že ho dokážu uskutečnit, není pouhé posílání zpráv, ale přenášení elektrické energie po celém světě. Jediná elektrárna o...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY