Paradox: Američané kritizují Rusy, že útočí na teroristy, a sami bombardují Lékaře bez hranic

Groteska, která ale bohužel není vůbec k smíchu, nabírá na obrátkách. Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci prohlásil, že Rusko, které před pár dny zahájilo letecké útoky na teroristy bojující proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, „prohlubuje konflikt v Sýrii, místo aby přispělo k jeho vyřešení“. Obamovi vadí, že jeho ruský protějšek Putin nerozlišuje mezi bojovníky Islámského státu (IS) a umírněnými islámskými bojovníky, kteří mají zájem jednat o ukončení občanské války, a to je podle něj „recept na katastrofu“.

Otázka ovšem je, jak poznat islámského bojovníka od umírněného islámského bojovníka. Připomeňme, že mezi takzvané umírněné povstalce Obama řadí i teroristické skupiny typu Fronty an Nusrá, což je odnož al-Káidy, jež byla pro USA uplynulých 14 let záminkou k rozpoutávání válek a bombardování jedné země za druhou. Skupiny bojovníků, které v Sýrii či Jordánsku cvičí a vyzbrojuje americká CIA, aby svrhli prezidenta Asada, totiž hromadně tvoří aliance s al-Káidou, případně přebíhají i s výzbrojí rovnou k ní či Islámskému státu. Američani si dokonce čerstvě postěžovali a oficiálně přiznali, že jim Rusové kazí strategii, jak svrhnout Asada. „Mohu s jistotou potvrdit, že šlo o útoky proti brancům FSA vycvičeným Ústřední zpravodajskou službou CIA. Máme s těmi lidmi spojení,“ sdělil v rozhovoru pro televizi CNN například senátor John McCain, známý washingtonský jestřáb.

Jinými slovy – USA platí a vyzbrojují teroristy, kteří ničí Sýrii a bojují proti jejímu prezidentovi (a nazývají je umírněnými bojovníky), a vadí jim, že se Rusko snaží pomoct syrskému prezidentovi, který už několik let proti těmto teroristickým a Západem podporovaným skupinám z celého světa bojuje.

Paradoxní rovněž je Obamův výrok o tom, že se tito bojovníci řízení CIA snaží jednat o ukončení války. Jak může Obama tvrdit, že je jím ozbrojená a vycvičená opozice ochotna jednat o příměří, když základní podmínkou USA od začátku bylo, že musí být Bašár Asad vyloučen z jakéhokoliv jednání?

A aby toho nebylo málo, Obamova ostudná prohlášení přišla shodou okolností ve stejném čase, kdy přinesla média zprávy o dalším vskutku nevšedním „úspěchu“ americké zahraniční politiky – bombardování charitativní organizace Lékaři bez hranic v afghánském Kundúzu. Ve 2.15 v noci USA zahájily útok v Kundúzu, při kterém vážně poškodily jedinou tamější fungující nemocnici, kde bylo v době bombardování 105 pacientů a 80 členů personálu, z něhož přišli oficiálně tři lidé o život a dalších 30 kolegů se pohřešuje. Prý omylem.

„Úrazové centrum bylo několikrát zasaženo a je vážné poškozeno,“ napsali Lékaři bez hranic (MSF) v prohlášení. Ředitel operací MSF Bart Janssens podle BBC řekl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci „hluboce šokovalo“, a upozornil na dopady útoku pro dostupnost zdravotní péče v Kundúzu.

 

lekari bez hranic 2

 

 

Na závěr svého neskutečného vystoupení pak Obama odmítl názory, že je konflikt v Sýrii ve skutečnosti válkou mezi Moskvou a Washingtonem. „Nejedná se o konflikt mezi Spojenými státy a jakoukoliv jinou stranou,“ prohlásil muž, jenž si zřejmě řekl, že překoná rekord v počtu lží za den.

Ať tak či onak, někdy zkrátka platí ještě naléhavěji než jindy okřídlené přísloví „mluviti stříbro, mlčeti zlato“. V případě Obamy, opravdového „receptu na katastrofu“, dvojnásob.

 

 

 

 

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

 

 

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Arabští šejkové skupují celé oblasti v Evropě a kromě mešit staví gigantická sídliště

Bosňané, Chorvaté a Srbové v Bosně a Hercegovině začínají mít obavy. Šejkové z Arabského poloostrova vybavení miliardovým kapitálem skupují polovinu země a vedle mešit staví...

Rozhovor: Každý má svou cestu

Nápad napsat článek o Veronice Mouchové a jejím parťákovi Filipu Říhovi jsem dostal už před více než rokem. Verča a Filip se totiž před šesti lety, kdy...

Zemřel revolucionář a bývalý kubánský vůdce Fidel Castro. Padouch, nebo hrdina?

Prezident Raúl Castro v kubánské televizi oznámil, že ve věku 90 let zemřel jeho starší bratr Fidel, který vydržel v čele země téměř 50...

V Německu přituhuje. Dvacetiletý azylant brutálně znásilnil a přizabil dívku na hřbitově

Britský deník Daily Mail na svém webu napsal, že si v západoněmeckém Bornheimu opakovaně stěžovaly návštěvnice i pracovnice plaveckého stadiónu na slovní obtěžování ze...

Hacker, který dobyl server Clintonové, byl exemplárně potrestán

Rumunský hacker přezdívaný Guccifer, který prolomil soukromý server Hillary Clintonové, byl odsouzen k 52 měsícům americkým federálním soudem ve Virginii. Jedná se o téměř maximální...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY