Paradox: Američané kritizují Rusy, že útočí na teroristy, a sami bombardují Lékaře bez hranic

Groteska, která ale bohužel není vůbec k smíchu, nabírá na obrátkách. Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci prohlásil, že Rusko, které před pár dny zahájilo letecké útoky na teroristy bojující proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, „prohlubuje konflikt v Sýrii, místo aby přispělo k jeho vyřešení“. Obamovi vadí, že jeho ruský protějšek Putin nerozlišuje mezi bojovníky Islámského státu (IS) a umírněnými islámskými bojovníky, kteří mají zájem jednat o ukončení občanské války, a to je podle něj „recept na katastrofu“.

Otázka ovšem je, jak poznat islámského bojovníka od umírněného islámského bojovníka. Připomeňme, že mezi takzvané umírněné povstalce Obama řadí i teroristické skupiny typu Fronty an Nusrá, což je odnož al-Káidy, jež byla pro USA uplynulých 14 let záminkou k rozpoutávání válek a bombardování jedné země za druhou. Skupiny bojovníků, které v Sýrii či Jordánsku cvičí a vyzbrojuje americká CIA, aby svrhli prezidenta Asada, totiž hromadně tvoří aliance s al-Káidou, případně přebíhají i s výzbrojí rovnou k ní či Islámskému státu. Američani si dokonce čerstvě postěžovali a oficiálně přiznali, že jim Rusové kazí strategii, jak svrhnout Asada. „Mohu s jistotou potvrdit, že šlo o útoky proti brancům FSA vycvičeným Ústřední zpravodajskou službou CIA. Máme s těmi lidmi spojení,“ sdělil v rozhovoru pro televizi CNN například senátor John McCain, známý washingtonský jestřáb.

Jinými slovy – USA platí a vyzbrojují teroristy, kteří ničí Sýrii a bojují proti jejímu prezidentovi (a nazývají je umírněnými bojovníky), a vadí jim, že se Rusko snaží pomoct syrskému prezidentovi, který už několik let proti těmto teroristickým a Západem podporovaným skupinám z celého světa bojuje.

Paradoxní rovněž je Obamův výrok o tom, že se tito bojovníci řízení CIA snaží jednat o ukončení války. Jak může Obama tvrdit, že je jím ozbrojená a vycvičená opozice ochotna jednat o příměří, když základní podmínkou USA od začátku bylo, že musí být Bašár Asad vyloučen z jakéhokoliv jednání?

A aby toho nebylo málo, Obamova ostudná prohlášení přišla shodou okolností ve stejném čase, kdy přinesla média zprávy o dalším vskutku nevšedním „úspěchu“ americké zahraniční politiky – bombardování charitativní organizace Lékaři bez hranic v afghánském Kundúzu. Ve 2.15 v noci USA zahájily útok v Kundúzu, při kterém vážně poškodily jedinou tamější fungující nemocnici, kde bylo v době bombardování 105 pacientů a 80 členů personálu, z něhož přišli oficiálně tři lidé o život a dalších 30 kolegů se pohřešuje. Prý omylem.

„Úrazové centrum bylo několikrát zasaženo a je vážné poškozeno,“ napsali Lékaři bez hranic (MSF) v prohlášení. Ředitel operací MSF Bart Janssens podle BBC řekl, že útok na nemocnici a zabití jejích pracovníků organizaci „hluboce šokovalo“, a upozornil na dopady útoku pro dostupnost zdravotní péče v Kundúzu.

 

lekari bez hranic 2

 

 

Na závěr svého neskutečného vystoupení pak Obama odmítl názory, že je konflikt v Sýrii ve skutečnosti válkou mezi Moskvou a Washingtonem. „Nejedná se o konflikt mezi Spojenými státy a jakoukoliv jinou stranou,“ prohlásil muž, jenž si zřejmě řekl, že překoná rekord v počtu lží za den.

Ať tak či onak, někdy zkrátka platí ještě naléhavěji než jindy okřídlené přísloví „mluviti stříbro, mlčeti zlato“. V případě Obamy, opravdového „receptu na katastrofu“, dvojnásob.

 

 

 

 

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

 

 

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Duchové řádí v Indii a zabíjejí farmáře, tvrdí tamní vláda

Pikantní informace se týká šokující vlny sebevražd v řadách farmářů ze Sehore, kteří se ocitli v život ohrožující finanční tísni po těžkých problémech s úrodou. Podle tamní...

Video: 60 000 korun měsíčně pro každého. Bez práce. Utopie, nebo realita? Švýcary čeká referendum…

Server iDnes.cz přinesl s odvoláním na ČTK zprávu, že Švýcaři budou v červnovém referendu hlasovat o tom, zda se jejich země stane první na světě,...

Do Sýrie dorazili američtí vojáci. Putin obvinil Turecko a Západ z podpory terorismu

„Do Ajn al-Arabu dorazilo asi 50 amerických vojáků a důstojníků, aby podporovali Kurdy v boji s Islámským státem," oznámil televizní kanál al-Majadín s odvoláním...

Opuštěné indické farmy se mění v pozemský ráj

Jeden manželský pár přinesl příběh, který nás v obložení jinak často až příliš negativních zpráv zase jednou příjemně zahřeje u srdce. V roce 1960 se indičtí...

Archeologové tvrdí, že ve Velké pyramidě našli tajné komory

Zdá se, že ani po stovkách let zkoumání v nás egyptské pyramidy nepřestanou vzbuzovat silné vzrušení a údiv. Spekulacemi o dosud neobjevených tunelech a...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY