Firma Appleby má v oblasti offshore podnikání vedoucí postavení. Roční výdělky činí 100 milionů dolarů, má 470 zaměstnanců a pobočky v téměř každém velkém daňovém ráji. Společnost Appleby byla založena v Hamiltonu, v hlavním městě Bermudských ostrovů. Kanceláře se dnes nacházejí ve strohé a jednoduché budově. Exkluzivní je však seznam klientů: patří mezi ně princezny, premiéři a hollywoodské hvězdy, stejně tak někteří z nejbohatších oligarchů na světě, třeba z Ruska, Středního východu, Asie a Afriky.

Appleby nabízí absolutně čistý a profesionální obchod se schránkovými firmami. Někdo teď do novin Süddeutsche Zeitung poslal celkem 13,4 milionu dokumentů, které odhalují, jak někteří klienti používají schránkové firmy k zastírání kriminální činnosti nebo jak skrývají peníze z pochybných zdrojů. Dokumentují dosud neznámé spojení jednoho ministra z kabinetu Donalda Trumpa s ruskými oligarchy. V odhalených dokumentech se nachází více než tucet konzultantů, členů kabinetu a dárců Donalda Trumpa.

Kvůli uniklé či vypuštěné komunikaci firem operujících v daňových rájích čelí nepříjemným otázkám americký ministr obchodu Wilbur Ross i kanadský premiér Justin Trudeau. Trudeau se přitom zaměřuje na boj proti offshoreovým daňovým rájům. Jenže teď vychází najevo, že jeho poradce Stephen Bronfman, který sháněl peníze pro jeho Liberální stranu, dvacet let přesouval do daňových rájů miliony dolarů z rodiny bývalého kanadského senátora Lea Kolbera.

V Británii se kauza týká například královny Alžběty II., jež vložila 10 milionů liber ze svého soukromého majetku do offshoreových fondů na Kajmanských ostrovech a na Bermudách. To sice není nelegální, ale kazí jí to image milé babičky, která vzorně reprezentuje stát.

Dále tyto informace ukazují, jak firmy jako Nike, Apple, Uber nebo Facebook optimalizují své daně. Peníze odklání i bojovník proti světové chudobě Bono, zpěvák skupiny U2. Záznamy obsahují například e-maily, smlouvy a často i bankovní záznamy týkající se 25 tisíc firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa a zveřejnilo je, stejně jako loni Panama Papers, Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ).

O tom, kdo a proč chtěl, aby informace byly zveřejněny a konsorciu je poskytl, však můžeme pouze spekulovat.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-beh-

Zdroje: https://www.icij.org/investigations/paradise-papers/, https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-11-06/the-paradise-papers-data-dump-what-s-been-reported-so-far