Papež František vydal jen těžko uvěřitelné prohlášení, které obsahuje 20 bodů týkajících se masové migrace do Evropy. Podle papeže jsou uprchlíci a krize spojené s nimi největší globální záležitostí 21. století. Na tom by ještě nic tak zvláštního nebylo, kdyby se nejal vládním úřadům a EU radit, jak vůči migrantům postupovat. Papež totiž žádá nadřadit práva migrantů nad obavy o bezpečnost zemí, kam přicházejí. Informaci přinesly server The Guardian a agentura Reuters.
Záměrem papeže je položit základ pro vypracování dvou globálních kompaktů o uprchlících a migraci, které by měly být přijaty na zasedání Valného shromáždění OSN. Plán zveřejnil v pondělí vatikánský útvar pro migranty, který vloni František založil. Plán schválil přímo papež. V prohlášení se uvádí, že má papež František „opakované obavy o stavu mnoha imigrantů a uprchlíků, kteří přišli do evropských zemí po pronásledování, válce, přírodních katastrof či z důvodu chudoby“.
Mezi hlavní plány, které se snaží Vatikán prosadit, patří vytvoření právních cest pro bezpečné a dobrovolné stěhování a usazování v nových zemích. Papež také tvrdí, že „osobní bezpečnost migrantů by měla být upřednostňována před bezpečností států“. O tom, že by mluvil o obětech teroristických útoků v Barceloně, Wuppertalu či Turku, které proběhly tento týden, a bezpečnosti našich měst, média neinformovala.
Hlava Vatikánu a Katolické církve prohlášením o uprchlících naznačila, že migrační záležitosti budou hlavními tématy Vatikánu před Valným shromážděním OSN v roce 2018. Papežovy kroky vzápětí vzbudily značný ohlas a nelibost. Do kritiky se hned pustil vůdce přední italské separatistické strany Liga severu Matteo Salvini. „Pokud to chcete udělat ve Vatikánu, můžete. Ale jako katolík si nemyslím, že Itálie může vítat a podporovat celý svět,“ uvedl Salvini na Facebooku na adresu papeže. A to byla ta mírnější reakce…
Jezuitský papež, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, byl zvolen konkláve 13. března 2013 namísto odstoupivšího Benedikta XVI. (německého kardinála Ratzingera), již loni v rozhovoru pro italský deník Corriere della Sera prohlásil, že Evropa je jako biblická Sára, neplodná žena Abraháma, kterou uprchlíci oplodní: „Evropa se musí změnit. Může a musí se reformovat. Pokud není schopná finančně pomoci zemím, odkud uprchlíci pocházejí, potom musí čelit problému, jak se vypořádá s takovou výzvou, která je především humanitární. Sára se také nejprve lekne, ale pak se ve skrytu duše raduje z toho, že je těhotná. Je naděje, že i Evropa se bude brzy radovat.“
Při těchto slovech si evropský křesťan i nekřesťan musí nutně položit otázku, čí zájmy tento potentát vlastně hájí, za koho kope a proč byl do své funkce dosazen. Prohlásit něco takového, v této době a těmito slovy, naznačuje skutečně ďábelský plán…