Děsiví klauni způsobili obrovskou hysterii napříč celými Spojenými státy americkými a v současnosti se tento fenomén šíří i do Evropy. Zpočátku se to celé člověku může zdát směšné nebo dětinské, ale skutečnost je taková, že jde o dost nebezpečnou záležitost.

Strach je totiž v tomto případě často více než oprávněný a rozhodně nejde o to, že by snad velké procento populace najednou začalo trpět přehnaným strachem z klaunů, tzv. coulrofobií.

Celý tento cirkus už si kromě množství vystrašených lidí vyžádal několik zatčení v řadách klaunů a jsou známy i případy, kdy se incidenty neobešly bez zranění. Pokud stále pochybujete o tom, že je strach z lidí převlečených za klauny je oprávněný, zkuste si představit, že jdete například večer z práce a vyběhne na vás děsivý klaun s nastartovanou motorovou pilou. V takovém případě by chladnou hlavu a (čisté trenýrky) zachoval asi málokdo.

Největší problém z hlediska bezpečnosti potenciálních obětí klaunského útoku je právě fakt, že klauni bývají ve většině případů ozbrojení. Nejčastější jsou různé nože, baseballové pálky, sekery, ale opravdu zapálení jedinci se nebojí použít ani zmiňovanou motorovou pilu.

Ale proč to vlastně dělají? A co je to za lidi? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, o lecčem však vypovídá historie tohoto fenoménu. Klaunské šílenství údajně odstartovalo letos v létě v USA, když se na konci srpna začínaly objevovat zprávy o tom, že v Jižní Karolíně lákají strašidelní klauni malé děti do lesů.

Navzdory tomu, že existuje možnost, že tyto zprávy byly vymyšlené nebo šlo o nějaký hoax, klaunské strašení se začalo rozšiřovat po celých Spojených státech. Obzvláště silnou reakci vyvolali klauni ve městě Philadelphia, kde studenti zdejší Pensylvánské univerzity zorganizovali masovou akci proti tzv. „zabijáckým klaunům“. Výsledkem byl hromadný hon na klauny.

Honu se zúčastnily tisíce studentů a městem pobíhaly rozzuřené davy skandující hesla jako „Fuck those clowns“, jak můžete vidět i na videu níže.

Útoky klaunů rovněž začaly rychle plnit sociální sítě a na YouTube lze najít spoustu videí a pranků, kde skupinka klaunů děsí nic netušící kolemjdoucí. Na videu níže se pro představu můžete podívat na video, které ukazuje, jak děsivé setkání s klaunem může být.

Kvůli internetu se fenomén přesunul i do Evropy a útoky klaunů hlásí například Velká Británie, Německo a nedávno šílenství doputovalo i do České republiky. Policie ČR už vyšetřuje první případ v Ústí nad Orlicí. Muž převlečený za klauna zde hodil hadrovou panenku na protijedoucí auto. Přesto je hysterie okolo klaunu stále nejsilnější v USA a místní úřady proti tomu zavádějí bezpečností opatření.

Odít se do masky klauna je například zakázáno na spoustě amerických základních škol a rodiče jsou zde rovněž nabádáni k zvýšené opatrnosti nad svými dětmi. Strach z klaunů navíc zaujal druhé místo v průzkumu americké Chapman University a v žebříčku předběhl i terorismus, smrt či globální oteplování. Zajímavé je, že na prvním místě se v tomto průzkumu umístil strach z korupce ve vládě, ale to už by bylo téma na jiný článek.

Kdybychom se měli vrátit k otázce, proč se lidé převlíkají do masek klaunů a děsí své spoluobčany, asi bychom mohli říci, že to prostě okoukali z internetu a napadlo je, že by to mohla být dobrá zábava. Je pravda, že pod maskami klaunů se schovávají většinou velmi mladí muži a chlapci, kteří celou věc dost možná berou jako nevinnou zábavu, ač nevinná rozhodně není.

Zvláště nebezpečné jsou útoky na jedoucí auta, kdy řidič může z leknutí například strhnout volant, ale problémy nastávají i při strašení kolemjdoucích. Kromě toho, že jsou hlášeny případy, kdy klauny zraní své oběti, bývá to často i opačně. Jakmile se totiž klauni pokusí vystrašit třeba takovou bandu mladíků, kteří jdou z nedaleké hospody posíleni alkoholem, není divu, že na místo útěku zvolí útok a klauni dostanou pořádný výprask. A když si chtěl šestnáctiletý mladík v Berlíně vystřelit z kamarádů v masce klauna, jeden z nich ho dokonce pobodal.

Jak tohle bude pokračovat? Podobné fenomény mívají tendenci během krátkého časového období postupně vyšumět. Takové věci po čase prostě přestanou být cool, ale vypadá to, že strašidelní klauni budou ještě určitě nějakou dobu v kurzu. Blíží se totiž největší svátek strašidelných kostýmů Halloween, a to je pro klauny skvělá příležitost.

V zemích jako USA či Velká Británie, kde má tento svátek silnou tradici, tak lze předpovídat skutečně strašidelný Halloween. Otázka je, jestli se musíme v Evropě ve všem opičit.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Lukáš Marek

Zdroje: http://www.vox.com/2016/10/21/13321536/clown-scare-sightings-2016http://time.com/4518456/scary-clown-sighting-attack-craze/http://www.sciencealert.com/americans-are-more-afraid-of-clowns-than-climate-change