Nepředstavitelné se pomalu stává skutečností. Agentura Reuters s odkazem na čínská média informovala o tom, že pekingský magistrát do roku 2021 zavede jakýsi bodovací systém pro občany, kteří budou hodnoceni podle toho, jak dobrými jsou občany, a na základě svého skóre budou nebo nebudou mít přístup k veřejným službám.

Celé je to orwellštější než Orwell. Slavný spisovatel se svým dystopickým románem 1984 geniálně předpověděl budoucnost a mechanismy, jakými budou státy drtit své občany, realita je ale zdá se ještě kreativnější.

O tom plánu se ví od roku 2014, kdy s tím čínská vláda vyrukovala – stát hodlá klasickou metodou cukru a biče trestat „nedobré“ občany a odměňovat ty poslušné. A to s pomocí technologií, které ohodnotí finanční situaci občana, osobní chování či problémy v byznyse. Jenže bodový systém je inovací, které tomu dodává korunu.

Bodové hodnocení důvěryhodnosti pro občany a firmy v hlavním městě se to jmenuje. Číňané ještě nezveřejnili detaily, ale už to málo stačí, abychom si udělali představu o tom, že nic dobrého to nebude.

Bodové skóre ovlivní celou řadu věcí pro občany a firmy – dostupnost trhů, veřejné služby, cestování, zaměstnání či obecně přístup na trh práce, ale i možnost začít vůbec podnikat. U „důvěryhodných“ občanů bude svítit zelená, ti mohu leccos, ale těm na blacklistu budou znemožněny některé kroky a „akce“ a odepřeny služby. Systém navíc počítá s principem „jednou nedůvěryhodný, navždy poznamenán“. Centrální vláda například letos v březnu rozšířila systém, který trestá lidi na černě listině, kam byli zařazeni třeba za neplacení pokut. Tresty, které mohou být na základě tohoto systému uloženy, zahrnují až roční zákaz nákupu luxusního zboží či služeb, jako jsou letenky nebo jízdenky na vysokorychlostní železnici.

Čekat se od toho dá jedině to, že nejdůvěryhodnější budou ti největší šmejdi, kteří budou bonzovat a krky budou mít celé hnědé od toho, jak se Velkému bratrovi budou snažit zavděčit. Určitě lze čekat masivní dopad na mezilidské vztahy i rozpady rodin. Když takový Hujer, který bude chtít mít co nejvíc bodů, zjistí, že jeho přítel či člen rodiny v žebříčku zaostává, bude se bát, že styk s nepřátelskou osobou mu srazí body, a je schopen jít proti němu. Lidé tak budou sami sobě bachaři. Geniálně to komunisti vymysleli, bohužel.

A co na to evropští komunisti, kteří si říkají liberální demokraté, řídí Evropskou unii a na celém kontinentě tvoří nejvlivnější kliku, jež rozhoduje o tom, co je správné a co nikoli?

Kdyby šlo jen o čínské komunisty, můžeme zakroutit hlavou a pustit to z ní, ale těžko si představit, že to nechá evropské sociální inženýry v klidu a nebudou to chtít celé zkopírovat. Pokrytecká média se sice nad Číňany pohoršují a rozhazují orwellovské nálepky, ukazovat na druhé jim jde dobře, ale jinak celou začínající eurototalitu zuřivě obhajují a nedá se jim věřit ani slovo. Jakmile totiž o něco jde, vždycky stojí na temné straně.

Někdo by všem těm bolševikům, v Číně, Americe i Evropě, měl už konečně vysvětlit, že George Orwell své knihy psal jako varování, ne návod. I když se pořád do něčeho aktivisticky montují, rádi rozhodují o tom, co mají druzí dělat a co si mají myslet, a domnívají se, že to dělají dobře, jako vždycky to skončí špatně. O tom jsme se v dějinách přesvědčili už mnohokrát.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra