Ortel, Banga a dobří lidé

Chování romského zpěváka na a hlavně po Slavících neříká o něm samém nic lepšího, než on si myslí o Ortelovi...

Pseudoskandál, který rozčeřil hladiny zahnívajícího českého showbyznysu při listopadovém předávání Českých slavíků, odhalil mnohem víc, než jeho aktéři zřejmě původně zamýšleli.
[sociallocker id=“94522″]

Radek Banga a pár jeho showbyznysových kolegů pískali a odešli ze sálu Hudebního divadla Karlín poté, co si přišla na pódium pro ocenění skupina Ortel, kterou hlasy diváků vynesly na druhé místo. Banga, známý jako frontman skupiny Gipsy.cz, se coby téměř každý Rom setkal někdy s nadávkami i rasismem na vlastní kůži. Podle Gipsyho je kapela Ortel spojena s českou ultrapravicovou scénou a „šíří nenávist“.

Tomáš Hnídek alias Ortel je interpret kontroverzní podobně jako třeba Daniel Landa. Ortel kdysi účinkoval v neonacistické skupině Conflict 88, Landa v Orlíku. Pak oba ze svých textů vyškrtali všechny potenciálně nelegální pasáže a dávají si pozor, aby neměli oplejtačky s policií. Občas je to takříkajíc „na hraně“, ale v mezích zákona.

To, že se Radku Bangovi takové kapely nelíbí, je docela pochopitelné. Projevem jeho svobodného názoru na Slavících to celé mohlo skončit a byl by klid. Jenže pak se Gipsy rozjel a dával další a další rozhovory, ve kterých sebe i celý svůj čin naprosto shodil.

Regenračné centrum

Začal totiž nadávat všem, kdo mají jiný názor než on. Například moderátorovi Novy Rayi Korantengovi, jenž má stejně jako on tmavou barvu pleti, ale necítil potřebu se vůči Ortelovi, který mu nic neudělal a kterého možná ani pořádně nezná, vymezovat, to vyčetl.  A všem, kteří nechtějí Ortela vyobcovat ze Slavíků či rovnou ze světa, pak vzkázal, že doufá, že dostanou někdy rozum a „dobří lidé“ zvítězí. Zřejmě tím myslel sebe a své názorové spřízněnce.

Coby moderní demokrat současnosti si to zřejmě představuje tak, že on antipatie k někomu vyjádřit může jakkoli, někdo jiný, kdo nesouhlasí s ním, ale musí být poučen či odstraněn. Co by se asi stalo, kdyby to bylo naopak a takhle vyváděl třeba Ortel?

Tomáš Ortel (vpravo) je stále populárnější a na jeho koncertech je obvykle plno. Foto Ortel.cz
Tomáš Ortel (vpravo) je stále populárnější a na jeho koncertech je obvykle plno. Foto Ortel.cz

Poté, co sám sebe označil jako inteligentního, a všechny, kteří neutekli z divadla nebo nedejbože pro Ortela hlasovali, za nenávistné pitomce, smíchal dohromady druhou světovou válku, Hitlera i uprchlíky, přičemž moralistně sepsul i všechny, kdo se obávají řízené migrační invaze do Evropy, kterou Evropa těžce nezvládá. Vůbec se ve svém svatém boji přitom neobtěžoval rozlišovat, že drtivá většina lidí není a priori proti cizincům a černochům, jen proti způsobu, jakým migrace probíhá, což je klasický argumentační a demagogický faul. Na Facebooku to pak Banga schytal jak od rozumných lidí, tak od těch, kteří ho chtěli posílat do plynu a nadávali mu do černých sviní.

Když ale Lucie Bílá, sama Romka, řekla, že žijeme „v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého; gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné“, a její zpívající kolegyně Ewa Farna a Lucie Vondráčková odmítly Ortel „zakázat“ se slovy, že v hudbě stejně jako ve všem ostatním potřebujeme co největší pestrost a měli bychom brát život s nadhledem, blbé krávy byla v následném lynči v médiích a na internetu ta nejjemnější nadávka. Tohle jsou ti Bangovi „dobří lidé“?
[/sociallocker]

Regenračné centrum

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra