Potápěč u Kajmanských ostrovů našel obrovskou rybářskou síť, která plula v moři. Do opuštěné sítě se zapletlo bezpočet mořských živočichů. Dominik Martin-Mayes na Intagramu píše: „Jsem z lidstva tak smutný, cítím se jako omráčený. Je to tak smutné se potopit a uvidět 10, 15, 20, kdo ví kolik mrtvých žraloků, pilohřbetců a chňapalů žlutoocasých atd.“

Potápěč a rybář byli se svými přáteli na moři v Karibiku, čtyři míle od největšího z Kajmanských ostrovů Gran Cayman, když ve vodě spatřili opuštěnou síť. „Nejprve jsme si mysleli, že to je kmen nějakého stromu. Jak jsme se ale přiblížili, viděli jsme, že je to plovoucí síť s různými tvory,“ řekl britským novinám The Independent. „Skočil jsem nejdřív do vody a tím, co jsem viděl, jsem byl šokován.“ Podle Martina-Mayese mnoho zvířat zachycených v síti bylo už v takovém stádiu rozkladu, že bylo těžké určit, o jaké druhy ryb se jedná. Na fotografiích je zřetelně vidět alespoň jeden žralok bílý.

Dominikovi a jeho přátelům se podařilo ze sítě osvobodit nějaká zvířata, ale většina z nich už byla mrtvá. Lze proto předpokládat, že opuštěná síť se v moři vznášela velmi dlouho a stala se smrtící pastí pro ryby a další mořský život.

Dominik Martin-Mayes odhadl rozměry sítě pro Independent přibližně na 15 x 15 metrů na šířku a výšku. V síti se vedle stovek mrtvých těl nacházely i kbelíky, lana a další odpadky. „Čím víc ryb se chytí do sítě, o to víc připluje dalších ryb kvůli potravě, které se opět chytí do sítě,“ vysvětlil.

Nyní se místní úřady pokoušejí opuštěnou síť, která se pohybuje s mořskými proudy, najít. Martin Mayes se domnívá, že je „velmi nepravděpodobné“, že síť najdou a vyloví.

Opuštěné rybářské sítě, které se do moře dostanou tak, že se jich buď úmyslně zbaví rybáři, nebo se náhodně ztratí, případně kvůli problémům prostě zůstanou v moři. Kromě toho, že se do ní zvířata zamotají, se z polyesterové sítě uvolňují drobná plastová vlákna, která přispívají k znečištění mikroplastem v oceánech. Tato „jemnější“ hrozba je ale pro mořský život stejně nebezpečná, protože se plastová vlákna dostávají do potravního řetězce.

Opuštěné sítě jsou nešťastným vedlejším produktem průmyslového rybolovu. Pro někoho jsou jen jedním z mnoha důvodů, proč přestat konzumovat ryby. Beztak jich v moři už moc není. Otázka samozřejmě je, zda zbyde vůbec něco, co budeme moci konzumovat bez rizika a fatálních následků. Když se totiž lidi do něčeho dají, obvykle to přeženou a dovedou do extrému. Sítě velké jako fotbalová hřiště, které vyluxují moře od všeho živého, budiž toho smutným důkazem.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra