Římský soud vynesl rozsudky doživotního vězení nad bývalými prezidenty Bolívie a Peru. Luis García Meza (87) a Francisco Morales Bermúdez (95) byli odsouzeni za vraždy spáchané v rámci operace Kondor v 70. a 80. letech. Tehdy vojenské režimy několika zemí Jižní Ameriky koordinovaně zabily tisíce svých odpůrců, například shazováním z letadel do moře. Doživotní trest soud vynesl také nad dalšími šesti někdejšími vládními a armádními činiteli z Uruguaye, Chile a Peru. Všechny uznal vinnými ze zabití 23 italských občanů. Informovala o tom agentura Reuters.

Právní zástupce Luise Garcíi Mezy, který se stejně jako ostatní obžalovaní soudu neúčastnil, řekl agentuře Reuters, že exprezident o soudu v Římě nevěděl a proti verdiktu se odvolá, neboť popírá, že by udělal cokoliv špatného. Exprezident již nicméně sedí ve vězení v Bolívii za zločiny spáchané během své vlády. Syn pana Moralese rovněž tvrdí, že jeho otec nemá s vraždami nic společného.

Soud během dvouletého procesu vyslechl zhruba 140 svědků. Pokud by jeho rozsudek potvrdily i vyšší instance, mohla by Itálie požádat o vydání obou exprezidentů. Vzhledem k jejich vysokému věku je však pravděpodobné, že by si tresty případně odseděli ve svých vlastech.

Je to poprvé, co byla přiznána takto rozsáhlá konspirace různých zemí za účelem zabíjení oponentů. „Je jasné, že soudní výrok potvrzuje, že operace Kondor existovala a že se jednalo o zločinné spolčení,“ řekla agentuře Reuters žalobkyně Tiziana Cugini po vynesení rozsudku.

Operace Kondor byla kampaň politického útlaku prováděná tajnými službami pravicových diktatur v Jižní Americe. Cílem bylo odstranění či potlačení levicově smýšlejících osob, ekonomů, občanských aktivistů, odborářů, hudebníků, rolnických organizátorů či politiků. Metody kampaně byly velmi brutální: od všemožné šikany a odpírání občanských práv, přes věznění, mučení až po vraždy a „mizení lidí“. Přísně utajená kampaň byla zahájena v roce 1975 a trvala až do konce 80. let. Účastnily se jí ve vzájemné součinnosti vlády Chile, Argentiny, Paraguaye, Uruguaye, Bolívie a Brazílie; později se připojil také Ekvádor a Peru.

Celou akci zastřešovala americká CIA, která poskytovala vládám výcvikovou, zbrojní, finanční i zpravodajskou podporu. USA se instalováním a podporou „svých“ vlád snažily udržet svou kontrolu nad západní hemisférou, o což se více či méně úspěšně snaží dodnes. O existenci operace Kondor, jejím rozsahu a míře zločinů, se svět dozvěděl až s objevením takzvaných Archivů teroru v roce 1992.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

-vid-