Kdyby se nejednalo o vážné téma sexuálního zneužívání, člověk by se musel smát. Jakmile se do něčeho pustí dnešní liberálové, byť třeba v dobrém úmyslu, dopadne to povětšinou trapně a tragicky. I v případě vlezlé kampaně MeToo platí, že méně by bylo více.

Natolik groteskních podob totiž takzvaný boj proti násilí na ženách stihl nabrat. Jednou z prvních žen, které aféru rozpoutaly, byla italská herečka Asia Argento. „Pozval mě k sobě do hotelového pokoje a požádal mě, zda bych mu udělala masáž. Splnila jsem to neochotně a pak mě znásilnil,“ svěřila v říjnu 2017, kdy celé šílenství začalo, médiím zážitky s mocným producentem Harveym Weinsteinem. POstupně se přidávaly další a další herečky, které se rozpomněly, že utrpěly citovou či jinou újmu.

Podle toho, co víme, byl Weinstein zvrhlík a nejednal s dámami zrovna v rukavičkách. Už tehdy se ale celá organizovaná kampaň, která se rozšířila do celého světa a kromě Weinsteina, jenž byl na základě výpovědí poškozených žen zatčen a obviněn z mnoha znásilnění a jiných sexuálních deliktů, zdiskreditovala desítky a desítky mužů, jevila velmi pofidérně. Takový Kevin Spacey, do té doby ikona, byl kvůli obtěžování mladých hochů dokonce vymazán z již hotového filmu.

Množila se 30 let stará obvinění bez důkazů, včetně sahání na nohu, a nařčení muži byli veřejně pranýřováni, aniž by se mohli jakkoli obhájit. V tomto honu na skuteční i domnělé násilníky zcela zaniklo to, že slavné herečky, které se po tolika letech ozvaly, díky sexu s producenty získávali role jako na běžícím pásu. Jinými slovy, byl to oboustranný obchod.

Je to i případ iniciátorky kampaně Asie Argento. Podle Weinsteina měla její historka o znásilnění jdnu podstatnou vadu. „Slečně bylo tehdy kolem dvaceti a snažila se prosadit u filmu za každou cenu. Sama se v hotelovém baru přitočila ke slavnému producentovi s tím, že pokud chce masáž, ráda mu ji udělá. On souhlasil s tím, že ho bolí záda.“

Herečka pak šla dobrovolně s Weinsteinem na pokoj, kde mu namasírovala záda. Jestli potom očekávala čtení pohádky, by nemělo být polehčující okolností. Podle Weinsteinových právních a mediálních zástupců s producentem strávila dobrovolně celou noc. Ráno herečce slíbil, že pro ni udělá, co bude moci. A ve filmech, které produkoval, opravdu hrála. A tak to chodí v Hollywoodu odjakživa, sodoma gomora.

Nyní se Argento ztrapnila definitivně, neboť vyšlo najevo, že sama souložila se sedmnáctiletým začínajícím hercem – bylo mu teprve sedmnáct, což je v USA nezákonné.

Argentová a Bennett si spolu zahráli už ve filmu z roku 2004 Srdce je zrádná děvka, v němž ztvárnili role matky-prostitutky a jejího syna. Bennett tvrdí, že v roce 2013 měl sex s Argentovou v jednom kalifornském hotelu. Nebo spíš ona s ním. V Kalifornii je přitom zákonná věková hranice pro sex 18 let.

Bennett dal herečku poté, co si v novinách začala stěžovat na to, že ji znásilnil Weinstein, k soudu. Tvrdí, že styk byl pro něj traumatizující a poškodil jeho kariéru. Podle deníku The New York Times má Bennett k dispozici selfie fotografii zachycující oba společně v posteli.

Když hrozilo, že se vše provalí, herečka zaplatila Jimmymu Bennetovi 380 000 dolarů, aby vše urovnala. Někdo kdo měl o případu informace, ji ale teď udal novinářům.

Herečka se rozhodla zatloukat. „Nikdy jsem neměla žádný sexuální kontakt s Bennettem,“ ře­kla. Asi jako bývalý kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Ujfaluši, když byli fotbalisti načapáni při mejdanu s prostitutkami na hotelu a on na recepci platil desetitisícovou útratu. Ujfaluši na přímý dotaz legendárně odvětil: „Nic jsem neplatil a ta částka taky nesedí.“ Bennett má fotku, takže to nevypadá jen na pořádný trapas, ale také na značnou dávku pokrytectví.

Proč by mu herečka platila, kdyby to nebyla pravda? Kéž by tímhle trapasem celá tahle přiblbá kampaň skončila. Liberálové to ale zdá se nevzdají. Propagátorka MeToo v Česku, redaktorka Respektu Silvie Lauder, ve svém článku uvedla: „Každopádně však platí, že tyto případy neznehodnocují hnutí MeToo; naopak potvrzují jeho potřebnost, a dokonce ukazují jeho dosavadní prospěšnost a úspěch.“ Úspěch je zdá se možné definovat různě.

Jestli se bude dál zkoumat, kdo všechno s kým souložil v Hollywoodu, máme se ještě na co těšit. Trochu mi to připomíná všechny ty demokraty, disdenty a obhájce lidských práv, kteří to, co hlásají, vyžadují jen od druhých, ale sami dělají obvykle pravý opak toho, co hlásají.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra