V okamžité reakci na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeruzaléma za hlavní město Izraele se sešla Organizace islámské spolupráce (OIC), tedy 57 arabských a islámských zemí, a to v Istanbulu na výzvu hostujícího Turecka. Hlavním předmětem schůzky bylo zaujmout jednotný postoj vůči tomuto nečekanému vývoji v rámci islámského světa.

Turecký prezident R. T. Erdogan zahájil schůzku vskutku plamennou řečí, v níž označil Izrael za okupantský stát a také za stát teroru. Jeruzalém pak za symbolickou hranici, kterou muslimská společnost nedovolí překročit. Každá země se prostřednictvím svých diplomatů či zástupců vyjádřila jinak (popíšeme níže), nicméně organizace se shodla na jednom – odsoudit Izrael, Trumpa a prohlásit východní Jeruzalém za hlavní město Palestiny. Erdogan zároveň dodal, že proces začleňování Palestiny do mezinárodních dohod a institucí by se měl urychlit.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás se vůči dalším představitelům islámských zemí vyjádřil s tím, že americké rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele není nic jiného než zločin, který ukazuje, že by Washington nadále neměl hrát žádnou roli v blízkovýchodních mírových setkáních. „Jeruzalém je a vždy byl hlavním městem Palestiny,“ řekl a dodal, že rozhodnutí Donalda Trumpa je „největším zločinem“ a porušením mezinárodního práva.

Organizace OIC dala jasně najevo, že Trumpovo rozhodnutí nikterak neuznává. „Chci, aby tento projev jednoty ohledně Jeruzaléma posloužil jako lekce pro všechny. Ve jménu 1,7 miliardy muslimů jsme dnes odmítli Trumpovo rozhodnutí. Nikdy se neotočíme zády k Palestině,“ prohlásil Erdogan.

Z vyjádření jednotlivých zemí – Palestina a Turecko zaujaly zřejmý a jasný postoj. Zatímco palestinský prezident Abbás prohlásil, že Spojené státy nadále nemohou sloužit v mírových procesech, turecký prezident Erdogan se za Palestince postavil, a dokonce se jal Američanům poněkud vyhrožovat: „Ameriko, myslíte si, že jste silní. Můžete mít zbraně, jaderné zbraně, můžete mít spoustu letadel. Ale nic z toho neznamená, že jste silní. Silní jste totiž jedině tehdy, když máte pravdu.“

Jordánský král Abdulláh nejprve horlivě přikyvoval na Erdoganovy poznámky a posléze se vyjádřil v arabštině: „Veškeré násilí je výsledkem selhání při hledání mírových řešení palestinského konfliktu. Pro náš region neexistuje žádná šance na mír, dokud palestinsko-izraelský konflikt trvá.“

Zajímavé jsou postoje dvou klíčových hráčů v regionu, tedy Íránu a Saúdské Arábie. Íránský prezident Hasan Rúhání vyzval celou organizaci OIC, aby Ameriku odsoudila a spojila muslimský svět proti Izraeli. „Spojené státy nikdy nebyly poctivým mírovým prostředníkem a nikdy nebudou,“ řekl Rúhání v doprovodu s tamním ministrem zahraničí Javedem Zarifem. „Nedávné kroky USA potvrdily jen to, že se maximálně snaží vyjít vstříc zájmům sionistů.“

Egypt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty zaujaly o hodně mírnější postoj, zejména Saúdi, kteří s USA udržují příznivé vztahy. Na setkání dorazili, nicméně na důkaz zdrženlivosti poslali jen nižší představitele, nikoliv prezidenty jako jiné země.

Saúdská Arábie vyslala svého ministra pro náboženství, který se nikterak nepřidal k útočnému projevu proti USA samotným, nicméně podpořil tureckého prezidenta v prohlášení Jeruzaléma za hlavní město Palestiny. Egypt vyslal svého ministra zahraničí, stejně učinily i Emiráty. Obě země odsoudily Trumpovo rozhodnutí, nicméně postoj zaujaly podobný jako Saúdská Arábie.

Přestože setkání OIC není žádnou novinkou, takováto jednota islámského světa je vskutku nevídaná – však poslední roky region mimo války s ISIS definuje právě nevraživost dvou velkých hráčů, Saúdské Arábie a Íránu. Nyní obě země dorazily, a ačkoliv se jejich vyjádření lišila v otázce vztahů se Západem, všechny klíčové země se takřka svorně shodly na podpoře Palestiny a neuznání Jeruzaléma jakožto hlavního města Izraele.

Nápovědou na pozoruhodnou jednotu může i být fakt, že Erdogan svolal schůzku právě v Istanbulu, který od roku 1453 až do konce první světové války sloužil jako hlavní město Osmanské říše, a dlouho sloužil jako symbol vítězství islámu nad křesťany. Rúhání se dokonce nechal slyšet, že Trumpovo rozhodnutí jen urychlilo destrukci Izraele…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/jerusalem-erdogan-turkey-israel-terror-state-oic-summit-islamic-world-leaders-muslim-a8106991.html http://www.middleeasteye.net/news/muslim-leaders-recognise-east-jerusalem-palestinian-capital-1608473002 http://www.middleeasteye.net/news/xxxx-1868422257 http://www.middleeasteye.net/news/trumps-jerusalem-move-will-hasten-israels-destruction-iran-says-1558707359