Ironií osudu si mnozí přívrženci kandidátky na americké prezidentské křeslo Hillary Clintonové stěžují, že jí média nevytvářejí dobrý obrázek, nebo je zavádějící.

Nicméně v rámci Zákona o svobodě informací žurnalisté z gawker.com v roce 2012 požádali o zveřejnění komunikace mezi editorem slavného časopisu The Atlantic jménem Marc Ambinder a Philippem Reinesem, tehdy blízkým spolupracovníkem Hillary Clintonové, která ukazuje poněkud jiný obrázek.

Až teď se dovídáme, o čem si povídali, a i když jde pouze o  informace z roku 2009, jsou velice zajímavé a důležité obzvlášť vzhledem k současnému úsilí Clintonové stát se prezidentkou.

O co tehdy šlo: Pan Ambinder požádal pana Reinese dopředu o kopii projevu, který měla Clintonová pronést v Radě pro mezinárodní vztahy (CFR). Aniž by odpověděl ano nebo ne, Reines uzavřel s Ambinderem dohodu – po předání proslovu musel Ambinder souhlasit se třemi podmínkami:

1) Vy sám popíšete řeč jako „mocnou“ (muscular)

2)Poznamenáte, že pohled na zasedací pořádek Rady ukazuje, že všichni velvyslanci – od Richarda Holbrooka po George Mitchella a Dennise Rosse – jsou seřazeni před ní (Hillary), o čemž svou vlastní inteligentní cestou prohlásíte, že rozhodně není náhoda a něco to znamená.

3) Neprozradíte, že jste vydírán!

Ambinder vzápětí souhlasí a svůj následný článek sesmolil dle zadaných úkolů. Nebyl však jediným redaktorem, kterému Reines diktoval – podobně spolupracoval i třeba Mike Allen z Politico. Ambinder na nařčení reagoval s tím, že e-mailová komunikace neukazuje celý proces ve správném světle, a cokoliv napsal, bylo „pouze jeho rozhodnutí a ničí jiné“.

Požadavek na slovo muscular, jež lze přeložit více výrazy, se z nějakého důvodu opakoval. Pokud tedy uvidíte v budoucnu, že novinář popisuje Clintonové projev tímto způsobem, hnedle víte proč.

Na tomto případu je ovšem nejzajímavější to, že se redakce renomovaných médií požadavku na to, jak mají psát články, vůbec nediví, a berou to jako samozřejmost. To by zčásti vysvětlovalo, proč mainstreamová média píšou všechna podobně špatně – zřejmě proto, že předávání notiček, podle kterých mají referovat o tom, co se děje, je něco zcela běžného.

Regenračné centrum

Jan Petrák

Regenračné centrum

Zdroj