Od špehů po nové drony: Cameron zbrojí proti ISIS. Snad si nesplete strany

V reakci na nedávný útok ve francouzské metropoli britský premiér David Cameron oznámil, že plánuje do letecké bezpečnosti investovat až dvojnásobek současných prostředků. To mimo jiné zahrnuje i nátlak, aby se Velká Británie zapojila do leteckých operací v Sýrii.

Cameron přislíbil přidat k momentálnímu rozpočtu na obranu další 2 miliardy euro. Peníze navíc zahrnují navýšení počtu v oblasti bezpečnosti a inteligence o skoro 2000 jedinců, dále pořízení nových strojů jako drony i jiné letecké výdobytky. Na tuto formu války bude přidělováno „každý rok více peněz“.

„Viděli jsme, jak účinné jsou drony v boji proti IS, proto s těmito penězi navíc zdvojnásobujeme počet našich dronů. Víme, že potřebujeme být schopni podniknout nálety, a tyto peníze nám poskytnou více bojových letounů. Chceme dále navýšit způsobilost našich vynikajících speciálních jednotek, takže proto dvoumiliardový program nových investic,“ řekl Cameron.

Teď jen nezbývá než za celou Evropu a svět doufat, že se Britové zase jednou nespletou a přidají se na správnou stranu – v tomto případě tedy Asada a Rusů, kteří proti teroristům z Islámského státu i jiným bojovníkům, například tem, které cvičí americká CIA, bojují, a nikoli na stranu Američanů, kteří se do Islámského státu ne a ne trefit a kteří naopak všechny možné i nemožné teroristy vyzbrojují a organizují v boji proti Asadovi a Rusům. Zajímavé bude sledovat i to, jak se zachovají Francouzi a další evropské státy, které tak dlouho podporovaly terorismus a rozvracely Blízký východ, až se jim to vymstilo.

Jan Petrák

Zdroj