Norská policie rozkryla několik pedofilních sítí, a tím odhalila pravděpodobně největší skandál se zneužíváním dětí v historii země. Fotografie a videa ukazují neuvěřitelnou krutost vůči dětem a kojencům. Informovala o tom norská i evropská média.

Je to skandál, který by kvůli svému rozsahu měl vstoupit do dějin Norska. Vyšetřovatelé na internetu odhalili hned několik sítí pedofilů, jejichž krutost a zvrhlost je těžké něčím překonat.

[sociallocker id=“94522″]
Regenračné centrum

Bezpočet fotografií, filmů a historie chatů dokazuje, jak pachatelé zacházeli s dětmi a kojenci. Jedná se celkem o 150 terabytů dat, která vyšetřovatelé zabavili. Policie sdělila, že v rámci „Operation Dark Room“ (Operace temná místnost) bylo zatčeno 20 mužů a 31 pachatelů je ve vyšetřování. Muži pocházejí z různých regionů Norska.

Na tiskové konferenci, která se konala v neděli 20. listopadu, vyšetřovatelé sdělili další informace o této strašlivé události. „Materiál mimo jiné ukazuje penetraci dětí, spoutané děti; děti, které mají sex se zvířaty, a děti, které mají sex s ostatními dětmi,“ řekl hlavní vyšetřovatel Hilde Reikras pro noviny The Local Norway.

Muž plánoval zneužití nenarozeného dítěte

Pachatelé – výhradně muži – se setkávali na Dark Netu, temném webu, kde se dá najít mnohem víc věcí než na Googlu. Tam si nerušeně a v klidu vyměňovali informace. Mezi obžalovanými je mnoho vysoce vzdělaných lidí s vynikajícími počítačovými dovednostmi. To znamená, že používali šifrovanou komunikaci.

Jeden z mužů měl těhotnou přítelkyni a s jiným mužem diskutoval o tom, jak mohou dítě pohlavně zneužívat, jakmile bude na světě. Tak to popsal vyšetřovatelům. Ostatní pachatelé zneužívali děti – někdy i svoje vlastní – před spuštěnou kamerou a scény přenášeli live na internet.

Regenračné centrum

Mezi údajnými pachateli jsou podle údajů policie politici, vychovatel v mateřské školce nebo policista. Hrozí jim trest až ve výši až 15 let vězení. Norsko bývá v poslední době kritizováno za systematické nadměrné odebírání dětí vlastním rodičům státní sociální péčí reprezentovanou úřadem Barnevernet. Nedostatečně zdůvodněné či bezdůvodné odebírání dětí jejich biologickým rodičům systémem sociálních služeb je na prudkém vzestupu; a doslova ukrást dítě rodičům není takový problém, jak by se mohlo zdát. Rodičům v Norsku je ročně odebíráno až 12 000 dětí. Barnevern vždy nejprve odebírá děti a  teprve poté se rozbíhá řízení, ve  kterém má být hodnoceno, zdali to bylo opodstatněné. Jenže často se tak neděje a rodiče ani po měsících nevědí, proč jim dítě vzali.

Kritici upozorňují na větší zranitelnost dětí mimo rodiny. Právě ty se snáze stávají předmětem obchodování a zneužívání. Pro tento jev se často používá termín juvenilní justice, který však není zvolen právě nejšťastněji. V  zahraničí totiž označuje kriminalitu mladistvých, navíc má těžší výslovnost, a více se proto komolí. Přesto je dnes již zažitý a používán i širší veřejností.

Podobně bývá kritizován i systém sociální péče například ve Velké Británii. Ve  špatně nastaveném fungování sociálních služeb dlouhou dobu fungoval interně systém odebírání dětí a  jejich prodeje adoptivním rodičům. Do tohoto černého trhu by proto patřili nejenom sociální pracovníci, ale také lékaři, právníci, tlumočníci nebo žurnalisté. Některé případy z Velké Británie hovoří o skutečnosti, že jedno dítě dokáže vydělat slušné peníze až dvaceti zúčastněným, kteří u toho nemálo riskují. Že je podobný systém příznivý také pro pedofily, není nutné dodávat.

[/sociallocker]

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.

Jan Běhůnek

Zdroje: http://www.stern.de/panorama/stern-crime/paedophilenring-in-norwegen-gesprengt–kinder-wurden-zum-sex-mit-tieren-gezwungen-7203488.html#http://www.thelocal.no/20161121/police-break-up-massive-norwegian-paedophilia-ring