Končící americký prezident Barack Obama odpustil 29 let vězení, tedy zbytek trestu Chelsea Manningové, bývalé analytičce vojenské zpravodajské služby, která byla odsouzena na 35 let za vyzrazení utajovaných amerických dokumentů severu WikiLeaks. Propuštěna by měla být 17. května. Původně Bradley Manning, který během věznění prošel změnou pohlaví, byl zatčen v roce 2010, ve vězení tak strávil(a) více než šest let. Bradley Manning se vynesením statisíců dokumentů na CD nosičích označených jménem popové hvězdy Lady Gaga zasloužil o to, že se světová veřejnost dozvěděla o  každodenních zvěrstvech, jež prováděla americká armáda v Iráku – včetně dnes již slavného videa, jak američtí vojáci střílejí civilisty, novináře i děti z vrtulníku Apache jako v počítačové hře a dobře se u toho baví. Dnes už navíc víme, že USA zahájily válku v  Iráku, v níž zemřelo přes milion lidí, na základě účelové lži o přítomnosti chemických zbraní. Jenže zatímco strůjci nesmyslné války běhají po svobodě, vojín Manning byl v roce 2013 odsouzen na základě Zákona o špionáži z roku 1917 k 35 letům vězení. [sociallocker id=“94522″] A nezachránilo ho ani to, že se během procesu změnil v Chelsea Manningovou. Snad to aspoň bylo dobrovolně. Pravda je, že na rozdíl od jiného známého whistleblowera Edwarda Snowdena zveřejněné tajné depeše podle kritiků mohly ohrozit americké vojáky a informátory. To, zda je důležitější bezpečnost vojáků, kteří pod falešnou záminkou okupují cizí zemi, nebo životy obětí tohoto konfliktu, záleží samozřejmě na úhlu pohledu.

Bradley Manning, nyní Chelsea Manningová. Foto Wikimedia CommonsChelsea Manningová. Foto Wikimedia Commons

Úplně samostatnou kapitolou pak je ale zacházení, jakého se Manningové dostalo ve vazbě. Chelsea byla držena 1294 dní v zařízení s maximální ostrahou, na samotce 1,8 x 3,7 metru a v podmínkách, jež Vysoký komisař OSN zabývající se mučením označil za „kruté a nelidské“. V otevřeném dopise vyjádřilo protest proti ponižujícím podmínkám jejího věznění také na 250 amerických akademiků a právních expertů, mezi nimi i Laurence Tribe. Profesor Harvardovy univerzity, považovaný za největší liberální autoritu v USA, který mimo jiné učil ústavní právo i Baracka Obamu, prohlásil, že toto zacházení je „nejen ostudné, ale též protiústavní“.

Widney Brown z Amnesty International k rozsudku dodal:„Odhalení Manninga zahrnují zprávy o podmínkách vězněných osob ve válečné zóně i předtím nespatřené záběry novinářů a dalších civilistů, kteří byli zabiti při útoku americké helikoptéry. Americká vláda odmítá vyšetřovat důvěryhodná obvinění z mučení a dalších zločinů dle mezinárodního práva, navzdory drtivým důkazům, že k nim dochází. Přesto se rozhodla trestně stíhat Manninga, který se pokusil tyto důkazy o protizákonném jednání vlády odhalit.“ [/sociallocker]

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

-vid-