Rok 2012 byl významný nejen pro všechny esoteriky, ale i pro dominantní arabský stát. Saúdská Arábie uspořádala totiž velkou konferenci na téma ženská práva; šlo doposud o největší událost tohoto typu v arabském světě. Největší i proto, že pokroky v ženských právech a postavení ve společnosti jsou pro tohoto ropného giganta dlouhodobě tabu.

„Ženy ve společnosti“ – takový název nesla sešlost, jíž se zúčastnili delegáti i mluvčí z více než 15 zemí. Zajímavé na tom vše je především to, že se konference o právech a rovnosti něžného pohlaví neúčastnila jediná žena.

Důvodem tomu byl výklad práva Šaría, který neumožňuje ženám sdílet stejný prostor s muži během vysokoškolských přednášek, lekcí, konferencí a podobných akcí.

Je tomu rok, co se saúdské ženy poprvé domohly práva jít volit a je tomu také rok, co byla despotická Saúdská Arábie zvolena do čela Rady OSN pro lidská práva. Toto absurdní divadlo moderní politiky ještě završuje fakt, že hlava Rady pro lidská práva neumožňuje svým ženám kromě návštěvy konferencí řídit automobily, plavat, soutěžit ve sportech, nosit make-up či si otevřít bankovní konto.

Co se odehraje v dalším dějství mezinárodního cirkusu, můžeme jen odhadovat… A držet arabským ženám palce, že se jim možná dostane uprostřed pokrytectví slušnějšího zacházení.

Překlad: Jan Petrák

Zdroj