Realitní magnát Donald Trump se stal 45. prezidentem Spojených států. Hillary Clintonovou porazil establishmentu a elitám navzdory. Ačkoli jeden průzkum za druhým, jejichž výsledky přinášela korporátní média, favorizoval Hillary Clintonovou, a její vítězství spolu s různými experty považovala za hotovou věc, realita je, podobně jako v případě nedávného Brexitu, zcela odlišná. (Buď tedy průzkumy opět selhaly, anebo neodrážejí skutečné preference voličů a mají za úkol, stejně jako celá ta trapná propaganda okolo, vzbudit v lidech dojem, že jedna strana nemá šanci.)

Donald Trump ovládl jak tradiční republikánské státy, tak i většinu klíčových států včetně Floridy či Ohia. Demokratka Hillary Clintonová zvítězila ve státech na východním i západním pobřeží USA a také v Novém Mexiku či Coloradu, ale to ani zdaleka nestačilo.

„Naše kampaň byla spíše velkým hnutím než kampaní. Hnutí tvořilo miliony těžce pracujících mužů a žen, kteří chtějí novou a lepší budoucnost. Je to hnutí Američanů všech ras a vyznání, kteří chtějí respektovat vládu, která bude sloužit lidem a jejich vůli,“ řekl Donald Trump.

To v táboře Clintonové, která kandidovala na prezidentku navzdory obrovským skandálům a korupčním praktikám její nadace, zavládlo zděšení a smutek. „Lidé ve štábu mají kamenné tváře, pláčou a někteří odcházejí. Jsou v šoku. Stojí s otevřenými ústy, zakrývají si obličej. Je to naprostý opak toho, jaká atmosféra tady vládla ještě před pár hodinami,“ popsala náladu v Jarvis Centru reportérka televize CNN, která Clintonové ze všech sil stranila.

Když uvážíme, jak jednostranně téměř všechna média v USA šla proti Trumpovi a adorovala jeho protikandidátku, nabízí se otázka: Jak drtivé by muselo být Trumpovo vítězství, kdyby média hrála rovinu? A jak velké muselo být znechucení Američanů z jejich elit?