Liz MacKeanová, bývalá investigativní reportérka BBC, která mimo jiné odhalila Jimmyho Savila a tutlání pedofilních aktivit v televizi BBC, byla nalezena mrtvá. Bylo jí 52 let.

MacKeanová pracovala pro britskou veřejnoprávní televizi BBC až do roku 2013. Tehdy se rozhodla odejít právě proto, že se vedení BBC rozhodlo zakázat její vyšetřování pedofilních aktivit Jimmyho Savila, údajně proto, aby predátora a další pedofily chránilo. Kauza se naplno rozjela už v roce 2012, kdy vedení BBC označilo pátrání MacKeanové za „šílené a nebezpečné“, nicméně pravda ještě onen rok vyšla najevo. MacKeanová se snažila vynést dnes notoricky známé zločiny na povrch přes rok a vedení televize jí v tom bránilo.

Televize BBC se namísto toho, aby novinářku podpořila, jala její reputaci démonizovat několik následujících let, a nyní její smrt označili za důsledek „komplikací po mrtvici“. Není ale divu, neboť předmětem jejího vyšetřování nebyl jen Jimmy Savile, ale i další elity ve vedení BBC. Sama Liz se během tohoto vyšetřování obávala o vlastní život.

Když se rozhodnutí BBC zablokovat vysílání výsledků její investigativní práce dostalo na veřejnost, MacKeanová promluvila: „Byla jsem velice nešťastná, že se moje práce nevysílala, cítila jsem, že lidé, se kterými jsme mluvila, si všichni zasloužili být vyslyšeni. Ale vyslyšeni nebyli. Považovala jsem to za selhání, cítila jsem vůči nim zodpovědnost. Přiměli jsme je promluvit, a co je nejdůležitější, věřili jsme jim. A aby to bylo marné a jejich příběhy pak zůstaly nevyslyšeny, cítila jsem se opravdu hrozně. Že jsem je všechny zklamala.“

Liz MacKeanová ale není první uznávanou novinářkou, která zemřela za podivných okolností poté, co se pokoušela dostat na povrch pravdu o pedofilních kruzích, operujících ve vysokých patrech establishmentu.

Jill Dandová, bývalá moderátorka Crimewatch, se také pokusila upozornit své nadřízené na pedofilní kruhy v BBC, varujíc, že se to týká „velkých jmen“. Jill bylo pouhých 37 let, když ji neidentifikovaný pachatel či pachatelé zastřelili 26. dubna 1999 na prahu dveří vlastního domova v Londýně. Tento zločin se dodnes neobjasnil. Než zemřela, vysoce postaveným jedincům v BBC poslala dokumenty, které prokazovaly vinu a účast důležitých hvězd BBC, včetně Savilla, v pedofilních kruzích a dalších případech sexuálního násilí. To prozradil světu její bývalý kolega. „Nikdo o tom nechtěl ani slyšet,“ prohlásil. „Nepamatuji si jména všech hvězd a nechci na nikoho ukazovat prstem, ale Jill říkala, že se jednalo o překvapivě důležitá jména. Myslím, že byla dosti šokována, když zjistila, že fotky dětí a informace, jak se zapojit do tohoto příšerného pedofilního kroužku, byly volně k dispozici. Jill také říkala, že si i další lidé stěžovali na sexuální obtěžování a některé její kolegyně také tvrdily, že byly sexuálně napadeny či osahávány. Nikdo s tím nic nedělal a zdálo se, že vládne dohoda kolektivního odvracení zraku.“

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.bbc.com/news/uk-40981585