„Novináři jsou šílení, nevěřte těm jejich kecům,“ říká americký prezident Donald Trump

Před jedenácti dny se v Bílém domě sešel americký prezident Donald Trump s vydavatelem vlivného deníku The New York Times Arthurem Sulzbergerem. Měla to být schůzka, na níž si obě strany vysvětlí vzájemné „ostré rozpory“. Nakonec se ale zvrhla v divokou slovní přestřelku.

O setkání informoval na svém Twitteru samotný prezident Trump. Označil jej sice jako „velmi dobré a zajímavé setkání s A. G. Sulzbergerem, vydavatelem deníku New York Times„, ale vzápětí dodal: „Hodně času jsme strávili hovorem o obrovském množství fake news (lživých zpráv), které média vypouštějí. A jak se fake news přeměnily do fráze ‚Nepřítel lidu‘. Smutné!“

Je možné, že při setkání mezi čtyřma očima vydavatel Sulzberger přiznal, že si je vědom faktu, který zaznamenává stále více lidí, a sice že hlavní zpravodajská média místo aby informovala veřejnost, rozjíždějí den co den propagandu nejhoršího ražení, která se nezastaví před ničím.

Nevíme, co si oba muži řekli, Trumpova slova každopádně přiměla vydavatele New york Times k otevřené reakci, kdy realitu trošku pootočil. Trumpovu kritiku využil coby záminku pro to, že ostrá rétorika proti médiím „může zneužívána některými režimy k ospravedlnění širokého potlačování novinářů“. Dojemná péče o svobodu slova u někoho, kdo pořádá ve svých novinách den co den hon na názorové odpůrce, konkrétně třeba právě na Trumpa.

„Hlavní důvod, proč jsem schůzku přijal, bylo to, abych zdůraznil obavy z prezidentovy velmi problematické protimediální rétoriky. A prezidentovi jsem jasně řekl, že jeho jazyk je nejen rozvratný, ale i nebezpečný,“ stojí v Sulzbergerově veřejném prohlášení. „Vyzval jsem ho, aby přehodnotil své obecné útoky na žurnalistiku, které jsou podle mě nebezpečné a poškozují naši zemi.“

Trump tuhle frázi ale nenechal bez povšimnutí a pořádně si zatweetoval. „Když média – šílená ve své duševní poruše z Trumpa – zveřejňují vnitřní rozhodovací procesy naší vlády, tak opravdu ohrožují životy mnohých lidí, nejen novinářů! Velmi nevlastenecké!“ napsal v jednom ze vzkazů. Trump kritizuje média dlouhodobě a často je obchází právě používáním Twitteru, kde se může vyjádřit přímo a jeho slova netlumočí média coby prostředníci, a tudíž nemohou vyjádření překroutit.

Loni v únoru Donald Trump poprvé označil „fake news média za nepřítele amerického lidu“ a od té doby to rád opakuje. Může si to dovolit, protože Američané už to také vědí. Podle známého mezinárodního výzkumného institutu Gallup považuje 62 procent Američanů zprávy za zaujaté a zkreslené a domnívají se, že zhruba třetinu zpráv tvoří úmyslné lži. A více než polovina lidí si nedokázala vzpomenout na jediné médium, které by poskytovalo objektivní zprávy.

Trump na rozdíl od dřívějších prezidentů, kteří médiím nadbíhali, si z nich nedělá hlavu a nebojí se jim říct, co si o jejich práci myslí. Obzvláště spadeno má na hlásnou troubu protitrumpovské propagandy, televizi CNN. Při červencové návštěvě Velké Británie například Trump odmítl na společné tiskové konferenci s premiérkou Theresou Mayovou otázku od reportéra CNN. „CNN jsou fake news, od CNN otázky nepřijímám,“ uvedl. Minulý týden zase Bílý dům odmítl vpustit reportérku CNN na tiskovou konferenci v Růžové zahradě Bílého domu. Tento přístup by se ale snadno mohl zvrhnout v potlačování svobodných médií, pokud bychom připustili, že nějaká jsou.

V současné době ale Trump příliš nepřehání, když minulý týden v projevu k válečným veteránům v Kansas City vyzval: „Nevěřte kecům těchhle lidí od fake news.“ Trump možná není zrovna prototypem ideálního prezidenta a člověka, v tomhle má ale, bez ohledu na jeho vlastní chyby, pravdu.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra