Video: Nová aplikace vidí neviditelné Wi-Fi záření. Čím vším jsme obklopeni?

Na světě je nová aplikace s názvem Architecture of Radio, která umožňuje vidět zvědavcům neviditelný Wi-Fi signál, který je obklopuje.

Aplikaci, kterou vytvořil nizozemský umělec Richard Vijgen původně pro iPady, je možné si stáhnout pro operační systémy iOS, ale i Android. Je založena na využívání dat z milionů sítí, aby následně ukázala, jinak neviditelné činnosti probíhají v informační sféře, což je prostředí znečištěné informačními entitami. Až doposud tyto bezdrátové signály z našich zařízení nebylo možné vidět.

Jak informoval britský deník The Daily Mail, tahle aplikace vykresluje plány hustoty digitálního signálu, jako jsou rádiové vlny, které existují mimo spektrum viditelného světla, na 3D pohybujícím se grafu.

Odlišné datové zdroje jsou odděleny malými bílými čarami, a když se začnou vznášet nad zařízením, změní se v červenou. Vysílače mobilních operátorů jsou označeny jako vysoké tenké hroty, zatímco Wi-Fi routery se ukazují jako malé trojúhelníky. Satelity tečkují oblohu jako kostičky, drobné puntíky pak vytvářejí spoustu sfér a vrstevnice neviditelného signálu.

Všechna data jsou pojmenována a označována v barevných odlišnostech bílé, zelené a modré podle účelu, ať už se jedná o komunikaci, pozorování nebo navigaci.

Architecture of Radio je vizualizace dat založená na světově otevřených sadách dat z vysílačů mobilních operátorů, Wi-Fi a satelitních umístění. Se základem na GPS souřadnicích umístění je aplikace schopná ukázat vizualizaci 360 stupňů ze všech úhlů signálů kolem. Sada dat zahrnuje skoro 7 milionů vysílačů mobilních operátorů, 19 milionů Wi-Fi routerů a tisíce satelitů. Aplikace, jejíž výsledky ovlivňuje dané místo, zahrnuje i komunikaci v pevné síti infrastruktury vložené do zobrazovaného prostoru. Jejím cílem je poskytovat komplexní pohled do informační sféry.

Co vlastně může nově objevený prostor pro lidi znamenat a kam může dojít jeho využití? Už tušíme, že technologie, které s takovou oblibou využíváme, mají i své stinné stránky. O problémech spojených s užíváním technologie Wi-Fi a mobilních telefonů jsme na tomto webu psali velký článek Wi-Fi – problém, který nevidíme. Díky Richardu Vijgenovi už to není tak docela pravda. Třeba nám jeho aplikace lépe pomůže lépe uvědomit si, že pokud je něco našemu zraku skryté, neznamená to ještě, že to neexistuje.

Simona Patelisová

Zdroj

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

V Mexiku objevili tři pyramidy v jedné. Vypadá jako ruská matrjoška, říkají vědci

Slavná Kukulkánova pyramida ve východním Mexiku je prý jako matrjoška. Podle mexických archeologů totiž obsahuje ještě dvě menší pyramidy. Prostřední, dvacetimetrovou pyramidu objevili už...

Michael Tellinger v Praze: Přijďte na jedinečný seminář s jihoafrickým Indianou Jonesem!

Pražský workshop se uskuteční ve čtvrtek 31. března 2016 od 18 do 22 hodin - v Art & Event Gallery Černá labuť, v ulici...
video

Video: Demolice věží v Glasgow se nepovedla. Na rozdíl od tří věží WTC v New Yorku 11. září 2001

Ve skotském hlavním městě Glasgow byl poslán řízenou demolicí k zemi komplex šesti panelových domů, známý jako červené věže, který byl od 60. let...

Australská upírka pije svému příteli krev. Ne obrazně, doopravdy!

Řeč je o 38leté Australance jménem Georgina Condon, která si jednou týdně pochutnává na dobrovolně darované krvi od jejího přítele. Činí tak, dle svého...

Impérium McDonald’s se hroutí

Říká to alespoň nový průzkum společnosti Nomura Group mezi jednotlivými provozovateli této franšízy. Co je na tom pravdy? Fastfoodový kolos se znovu prodral na titulní...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY