Video: Nová aplikace vidí neviditelné Wi-Fi záření. Čím vším jsme obklopeni?

Na světě je nová aplikace s názvem Architecture of Radio, která umožňuje vidět zvědavcům neviditelný Wi-Fi signál, který je obklopuje.

Aplikaci, kterou vytvořil nizozemský umělec Richard Vijgen původně pro iPady, je možné si stáhnout pro operační systémy iOS, ale i Android. Je založena na využívání dat z milionů sítí, aby následně ukázala, jinak neviditelné činnosti probíhají v informační sféře, což je prostředí znečištěné informačními entitami. Až doposud tyto bezdrátové signály z našich zařízení nebylo možné vidět.

Jak informoval britský deník The Daily Mail, tahle aplikace vykresluje plány hustoty digitálního signálu, jako jsou rádiové vlny, které existují mimo spektrum viditelného světla, na 3D pohybujícím se grafu.

Odlišné datové zdroje jsou odděleny malými bílými čarami, a když se začnou vznášet nad zařízením, změní se v červenou. Vysílače mobilních operátorů jsou označeny jako vysoké tenké hroty, zatímco Wi-Fi routery se ukazují jako malé trojúhelníky. Satelity tečkují oblohu jako kostičky, drobné puntíky pak vytvářejí spoustu sfér a vrstevnice neviditelného signálu.

Všechna data jsou pojmenována a označována v barevných odlišnostech bílé, zelené a modré podle účelu, ať už se jedná o komunikaci, pozorování nebo navigaci.

Architecture of Radio je vizualizace dat založená na světově otevřených sadách dat z vysílačů mobilních operátorů, Wi-Fi a satelitních umístění. Se základem na GPS souřadnicích umístění je aplikace schopná ukázat vizualizaci 360 stupňů ze všech úhlů signálů kolem. Sada dat zahrnuje skoro 7 milionů vysílačů mobilních operátorů, 19 milionů Wi-Fi routerů a tisíce satelitů. Aplikace, jejíž výsledky ovlivňuje dané místo, zahrnuje i komunikaci v pevné síti infrastruktury vložené do zobrazovaného prostoru. Jejím cílem je poskytovat komplexní pohled do informační sféry.

Co vlastně může nově objevený prostor pro lidi znamenat a kam může dojít jeho využití? Už tušíme, že technologie, které s takovou oblibou využíváme, mají i své stinné stránky. O problémech spojených s užíváním technologie Wi-Fi a mobilních telefonů jsme na tomto webu psali velký článek Wi-Fi – problém, který nevidíme. Díky Richardu Vijgenovi už to není tak docela pravda. Třeba nám jeho aplikace lépe pomůže lépe uvědomit si, že pokud je něco našemu zraku skryté, neznamená to ještě, že to neexistuje.

Simona Patelisová

Zdroj

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Čistá krása! Fotograf zachytil vzácnou „bílou duhu“

Malebná krajina Skotské vysočiny je známa pro překrásná horská jezera a údolí. Melvin Nicholson měl však při lovu snímků v této drsné oblasti, kde...

Děti v Bavorsku musejí ve škole recitovat Allahu akbar

Na základní školu v bavorském Garmisch-Partenkirchenu si stěžoval jeden rozhořčený otec, který veřejně vystoupil s obviněním, že se jeho dcera musela zpaměti učit verš z Koránu. Děti...

Chcete být štíhlí? Pijte Coca-Colu light! Podle nového vědeckého výzkumu je zdravější než voda

V deníku International Journal Of Obesity se nedávno objevil výzkum doktora Petera Rogerse z University of Bristol, který prohlašuje, že sladidla v deklarovaných nízkokalorických limonádách, jako je...

Palmový olej: největší zlo dneška, nebo jen další módní téma?

O účincích palmového oleje na lidské zdraví už se debatuje řadu let a o devastujících dopadech na životní prostředí, jak na deštné pralesy, tak...

Putin: Alláh zbavil Turky rozumu. Ať si nemyslí, že za vraždu našich lidí zaplatí jen rajčaty

http://stream4.idnes.cz/vod/1512/03/VF151203_104711_flv_middle.mp4   „Začít poselství tohoto roku chci vyjádřením vděku ruským vojákům bojujícím s terorismem,“ zahájil Putin poselství o stavu země. Následně připomněl teroristické útoky ve Volgogradu...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY