Video: Nová aplikace vidí neviditelné Wi-Fi záření. Čím vším jsme obklopeni?

Na světě je nová aplikace s názvem Architecture of Radio, která umožňuje vidět zvědavcům neviditelný Wi-Fi signál, který je obklopuje.

Aplikaci, kterou vytvořil nizozemský umělec Richard Vijgen původně pro iPady, je možné si stáhnout pro operační systémy iOS, ale i Android. Je založena na využívání dat z milionů sítí, aby následně ukázala, jinak neviditelné činnosti probíhají v informační sféře, což je prostředí znečištěné informačními entitami. Až doposud tyto bezdrátové signály z našich zařízení nebylo možné vidět.

Jak informoval britský deník The Daily Mail, tahle aplikace vykresluje plány hustoty digitálního signálu, jako jsou rádiové vlny, které existují mimo spektrum viditelného světla, na 3D pohybujícím se grafu.

Odlišné datové zdroje jsou odděleny malými bílými čarami, a když se začnou vznášet nad zařízením, změní se v červenou. Vysílače mobilních operátorů jsou označeny jako vysoké tenké hroty, zatímco Wi-Fi routery se ukazují jako malé trojúhelníky. Satelity tečkují oblohu jako kostičky, drobné puntíky pak vytvářejí spoustu sfér a vrstevnice neviditelného signálu.

Všechna data jsou pojmenována a označována v barevných odlišnostech bílé, zelené a modré podle účelu, ať už se jedná o komunikaci, pozorování nebo navigaci.

Architecture of Radio je vizualizace dat založená na světově otevřených sadách dat z vysílačů mobilních operátorů, Wi-Fi a satelitních umístění. Se základem na GPS souřadnicích umístění je aplikace schopná ukázat vizualizaci 360 stupňů ze všech úhlů signálů kolem. Sada dat zahrnuje skoro 7 milionů vysílačů mobilních operátorů, 19 milionů Wi-Fi routerů a tisíce satelitů. Aplikace, jejíž výsledky ovlivňuje dané místo, zahrnuje i komunikaci v pevné síti infrastruktury vložené do zobrazovaného prostoru. Jejím cílem je poskytovat komplexní pohled do informační sféry.

Co vlastně může nově objevený prostor pro lidi znamenat a kam může dojít jeho využití? Už tušíme, že technologie, které s takovou oblibou využíváme, mají i své stinné stránky. O problémech spojených s užíváním technologie Wi-Fi a mobilních telefonů jsme na tomto webu psali velký článek Wi-Fi – problém, který nevidíme. Díky Richardu Vijgenovi už to není tak docela pravda. Třeba nám jeho aplikace lépe pomůže lépe uvědomit si, že pokud je něco našemu zraku skryté, neznamená to ještě, že to neexistuje.

Simona Patelisová

Zdroj

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Čínská medicína je prý nesmysl aneb další kladivo na čarodějnice?

Známý český obezitolog s příhodným jménem Svačina se připojil k tvrdému tažení medicínsko-farmaceutického systému proti alternativním metodám léčby. V rozhovoru pro MF Dnes se Štěpán Svačina...

O rodičích a dětech

Jack Johnson je ve svých 27 letech na vrcholu sil. Patří mezi opory hokejového týmu kanadsko-americké NHL Columbus Blue Jackets, pětkrát startoval v dresu USA...

5 největších lží šíleného profesora aneb Jak se v Reflexu dělá propaganda

Na začátku dubna vyšel na webu časopisu další ze série pozoruhodných článků, který ukazuje, kam až může významné médium klesnout. Tento konkrétní rozhovor vedl...

Jsou američtí vědci skutečně na stopě mimozemské civilizaci?

V nedávné době vědcům pořádně zamotaly hlavou anomální světelné frekvence u vzdálené hvězdné soustavy KIC 8462852. Někteří z nich věří, že to možná poukazuje na cizí...

Vzdoroval lupičům ve vlastním domě, dočkal se vězení. A ještě zaplatil škody!

Další krásný příklad moderního výkladu zákonů poevropsku se tentokrát odehrál ve Finsku. Majitel domu v Hyvinkää byl odsouzen na 4 roky vězení a zároveň...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY