Obskurní server Forum 24, který založil bývalý šéfredaktor Mladé fronty Dnes, Lidových novin či Reflexu a Blesku Pavel Šafr, píše zcela běžně nesmysly a propaganda je jeho denní chleba. Tváří se sice jako nezávislý a div ne alternativní, faktem ale je, že píše úplně stejně jako média hlavního proudu. S jedním jediným rozdílem – jeho hlavním poznávacím znakem je nenávist vůči Andreji Babišovi. Na základě vymezení proti Babišovi vzniklo například též Echo 24 (založili jej bývalí redaktoři Lidových novin, který z deníku odešli poté, co jej dnešní premiér koupil), to ale – ať už je jeho světonázor jakýkoli – je na žurnalisticky zcela jiné úrovni.

Forum 24 své texty často píše ve stylu komunistických svazáků z 50. let, jen v opačném gardu. Fanatismus je tu zjevný. Ale pokud to někdo čte (což by bylo s podivem), ať si píšou, co chtějí.

Tentokrát ale Forum 24 uletělo úplně. Kompletně si vymyslelo článek o tom, že film režiséra Ondřeje Trojana Toman, nedostal ani jednoho Českého lva, ačkoli získal třináct nominací, proto, že je režisér kritický vůči Babišovi a Zemanovi.

Server Forum 24 ve svém článku píše, že Trojan se v loňském roce při propagaci svého filmu Toman nebál v rozhovorech upozorňovat na podobnost komunistického režimu se současnou politickou situací. A to je prý důvod, proč nedostal ani jednu cenu. Což o to, teoreticky by to možné bylo, dnes je ovlivněné a cinklé v Česku leccos, od fotbalu po soudy, ale nemít pro to ani jednu indicii či důkaz, jen si to myslet a napsat to jako hotovou věc, protože se mi to hodí do krámu proti Babišovi, je přece jen chucpe. Podle autora článku Viléma Bessera, který patří na serveru Forum 24 k největším fanatikům mezi ostatními fanatiky, „každý, kdo si tohle dovolí, už zřejmě bude trestán, aby si ostatní uvědomili, co se smí a nesmí“.

Pak se pan Besser ještě víc rozvášnil a jel dál: jako další důvod, proč Toman neuspěl, autor uvedl, že představitel hlavní postavy Jiří Macháček podpořil zpěváka Tomáše Kluse v bojkotu médií premiéra Babiše.

Forum 24 ale tvrdě narazilo, když se to, co napsali, doneslo k samotnému režiséru Ondřeji Trojanovi. Ten přesto, že byl článek psán de facto jako jeho obhajoba (každý, kdo poslouží jako metla na Babiše, se hodí k jakémukoli využití a zneužití?), celý text nejen odmítl, ale autora článku označil za tvůrce fake news.

„Váš list vyrukoval vaším prostřednictvím s konspirační teorií popsanou v článku. Je mi líto, že se touto dojmologií vlastně řadíte po bok fake news plátků a pro vaše čtenáře tím ztrácíte kredit nezávislého média, které si svoje teorie nejprve ověří, než s nimi vyleze na světlo boží,“ napsal pan Trojan Besserovi. „Moje politické a společenské postoje nemají s hlasováním členů České filmové a televizní akademie nic společného. Akademie má aktuálně 306 členů. Jsou to filmaři, kteří byli v minulosti buď oceněni soškou Lva, nebo byli třikrát nominováni, nebo jim ve velmi zřídkavých případech bylo nabídnuto členství hlasováním patnáctičlenného prezidia Akademie, kterého jsem sám členem. Ve druhém kole hlasovalo 166 akademiků, přičemž se v každé kategorii hodnotí pořadí od prvního do třetího místa, ale pro výsledek se započítávají pouze první místa a druhé, případně třetí pořadí slouží pouze tehdy, kdyby došlo k rovnosti hlasů na prvních místech. Veškeré v článku dovozované teorie spiknutí proti mé osobě jsou nesmyslné nebo minimálně plavou na vodě a já se touto cestou proti nim musím ostře ohradit a vyznění článku v plném rozsahu odmítnout.“

I když česká média manipulují veřejnost zcela běžně, a to i ta veřejnoprávní, která si občané musejí platit (například Česká televize sestříhala dobový rozhlasový záznam ohledně okupace Československa v roce 1968), za fake news tato média, která mají sama máslo na hlavě, označují jiná média jen proto, že píšou jinak a informují i o tom, o čem oni z politických důvodů nechtějí nebo nemohou. To pak vede k zajímavým paradoxům. Takové Forum 24 tak ve své pochybné agendě klidně kádruje a píše fantasmagorické články o tom, jak spolehlivě poznat dezinformační weby.

Mainstreamová a prounijní a proamerická média jsou jako doktoři – ti se taky navzájem kryjí. A tak i když Fórum 24 manipuluje, na seznam dezinformačních webů se nikdy nedostane, protože tam jsou jen ta média, která dávají prostor i jiným než těm jediným správným názorům. Hlavním kritériem pro zařazení na seznamy tak je názorová orientace, nikoli fakt, zda jde o fake news.

Fórum 24 tímto článkem ale natolik přestřelilo, že je jako fake news musel označit člověk, který byl v textu přitom vykreslen jako oběť a článek byl na jeho straně. Ano, až tak hluboko lze klesnout. Co na to ostatní média a vrchní dezinformátor placený mimo jiné americkou ambasádou za boj proti dezinformacím (v tomto případě informacím, které nesdílejí americký pohled na věc) Jakub Janda. Bude aspoň jednou důsledný, nebo za dolary zase přivře oko?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra