Právník z Petrohradu Vitalij Milonov, který se mimo jiné proslavil jako hlavní sponzor ruského zákona o zákazu propagování gayů, navrhuje něco, co už tu nebylo nějaké to století… totiž přejmenovat turecké, historicky významné město Istanbul zpět na svůj původní název Konstantinopol. Ne však tak radikálně, jak to zní, „pouze“ na všech ruských mapách a federací potvrzených učebnicích.

Milonov v dopisu adresovaném předsedovi vlády Dmitriji Medveděvovi s názvem Návrat historického jména Istanbulu mimo jiné poznamenává, že jméno Konstantinopol se používalo ještě v carském Rusku.

„Mnoho obyvatel naší země si spojuje město Istanbul pouze s historií Byzancie. Před bolševickou revolucí se v naší zemi toto město ani jinak nenazývalo. I dnes mnoho pravoslavných křesťanských zemí, jako například Řecko, tuto tradici udržuje,“ napsal Milonov do zmíněného dopisu.

„Návrat historického jména tohoto města by symbolizovalo, že naše země a naši lidi udržují tragický osud Byzancie ve své paměti,“ píše dál Milonov. „Neodmítáme moderní název, ale zároveň udržujeme naše právo na historickou spravedlnost, dokonce i tak, že má být ve formě symbolu.“

Zajímavé je podotknout, že název Konstantinopol byl oficiálně používán všemi zeměmi, a to dokonce i samotnou Osmanskou říší až do roku 1930, kdy se název úředně změnil společně s vyhlášením Turecka jako republiky. Že by taková malá odplata za sestřelení ruského letadla?

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.rt.com/politics/346805-st-pete-lawmaker-asks-russian/