Německé toalety jsou pro mnoho uprchlíků záhada, což vedlo k mnoha problémům. Vyřešit to má nové mobilní multikulturní WC, které mimo jiné občanům přiblíží soužití jiných kultur.
Mnozí z uprchlíků ze svého kulturního okruhu evropské toalety nezná. Mezitím se přišlo s nápadem, jak celou věc uchopit a vysvětlit, jak evropské záchody fungují. Jedná se o piktogram a popis v arabštině. Jenže to nestačí.

Mnoho uprchlíků, zejména z chudších vrstev, zná pouze latríny. Stoupají si na záchodovou mísu, která je určena k sezení, a při vykonávání potřeby nejsou příliš přesní. Nebo svou potřebu vykonají zcela mimo mísu, případně nechápou přesnou funkci sprchového koutu. Mnoho muslimských imigrantů nezná používání toaletního papíru a místo něj potřebují vodu. Dále je pro muslimy důležité, aby byl záchod rozdělený na mužskou a ženskou část. Podlaha nesmí být zelená, protože je to barva muslimů. Informovaly o tom nejprestižnější německé noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Záchod budoucnosti se zkoumá již po celá desetiletí, nicméně stále chybí přesvědčivé a praktické řešení. Technická univerzita Hamburg-Harburg chce zahájit výzkumný projekt, ve kterém se shromážděné výkaly z uprchlických toalet zpracují na humus.

Ten díky některým bakteriím bude bez zápachu, spíš naopak, bude vonět po jablkách. Výrobce přenosných toalet chce začátkem března na veletrhu v Nürburgringu představit svůj nový systém. K této příležitosti vzniklo i video, které nám tento „voňavý“ svět ukazuje (viz nahoře).

Po genderově vyvážených záchodcích, o kterých jsme informovali před pár dny, tak německá záchodová mánie nabírá na obrátkách. A to není zdaleka všechno.

Směrem k Mekce se nekadí

Obyvatelé Kolína nad Rýnem si nejčastěji své schůzky a setkání v centru města domlouvali u „staré hasičské stanice“, která nyní rovněž dostane „kulturně citlivý WC“. Předseda multikulturního centra se během rekonstrukce zasadil o to, aby se zde nainstaloval turecký záchod. Ten je běžný nejen v islámských zemích, ale i ve Francii nebo v Číně. S takovým záchodem a jeho používáním zase mají často problém naopak na svých cestách obyvatelé Západu.

„Naším záměrem je, aby lidé z těchto zemí měli pocit, že jsou tady doma,“ uvedl člen představenstva Konrad Müller pro kolínský Express. Proto se na záchod namontuje i hadice s vodou, aby návštěvníci svou potřebu mohli provést bez očištění toaletním papírem, ale pouze proudem vody. Při instalaci zařízení se bude dbát také na to, aby muslimové nemuseli svou potřebu provádět směrem k Mekkce.

Záchod proto nebude orientován směr východ-západ. „Kadit směrem k Mekkce, to přece nejde,“ sdělil aktivní pan Müller ve svém odůvodnění.

Prostředky jdou z podpory spolkové země NRW pro uprchlíky

S kritikou občanů se setkal i kolega předsedy multikulturního centra Hans-Georg Lützenkirchen, který ji odmítá. „To nemá nic společného s lidumilstvím (rozuměj se sluníčkářstvím), protože naše sdružení se také věnuje mezikulturnímu vzdělávání. Tady se místní lidé mohou něco naučit o jiných kulturách.“

Dodatečné náklady na multikulturní záchod údajně obnášejí jen 100 eur. Nicméně, celá rekonstrukce domu za 1,2 milionu eur je financována téměř z poloviny z prostředků na podporu uprchlíků ze spolkové země Severního Porýní-Vestfálsko.

Kola migračního byznysu se zkrátka točí a rozum trpí…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: http://www.faz.net/aktuell/politik/fluechtlingskrise/die-multikulti-toilette-ein-klo-das-jeder-benutzen-kann-14043644.htmlhttps://jungefreiheit.de/kultur/gesellschaft/2017/nach-mekka-kacken-geht-gar-nicht/