Následník arabského trůnu je aktivní chlapík. Zatímco světu oznámil svůj odvážný plán zbavit Saúdskou Arábii závislosti na ropné ekonomice do roku 2030, jenž se mnohým zdá sebevražedný pro zemi, která těží a funguje prozatím výhradně jen z peněz za ropu, chystá se zamířit ještě mnohem výše. Jeho ambice totiž zahrnují i futuristické město na hranicích tří zemí, zvané NEOM.

Princ Mohammed bin Salman prý chce pracovat „pouze se snílky“, a dává tak najevo, že se nebude jednat o žádný opatrný projekt a sázku na jistotu. Své vysněné dílo ovšem kryje opravdovými prostředky. Nejprve se v médiích objevilo číslo 380 miliard dolarů, později se z nich dokonce vyklubalo 500 miliard dolarů z prostředků jak království, tak i z peněženky řady developerů, kteří mají zájem si v budoucím městě zařídit své vlastní zázemí. Kromě toho se na financování podílí i Arabský veřejný investiční fond.

„Chceme zkusit pracovat se snílky. Tyto místo není ani pro konvenční lidi, ani společnosti,“ řekl mladý princ v hlavním městě Rijádu. Oficiální prohlášení arabského veřejného investičního fondu navíc říká: „Všechny služby a procesy v NEOMu budou na 100 % plně automatické, a to s cílem vytvoření nejvíce efektivní destinace na světě.“ To obnáší řadu nemálo ambiciózních podmínek. Nové město na hranicích Egypta, Jordánska a Arábie by měly zcela pohánět jen obnovitelné energie, a to včetně automatické dopravy a přepravních dronů. Bezdrátové vysokorychlostní připojení k internetu má být samozřejmostí.

Zajímavé je, že město by mělo fungovat mimo zavedenou královskou „vládní síť“ a bude v ní například možné pít alkohol. Rozloha města by měla být neuvěřitelných 26 500 kilometrů čtverečních (pro srovnání – Praha má 496 km2) a měla by mimo území Saúdské Arábie zasahovat i za hranice jak Jordánska, tak Egypta.

Projekt přilákal mimo jiné i řadu zahraničních investorů, například zakladatel SFTBF Masayoshi Son či generální ředitel společnosti Blackstone Stephen Schwarzman se oba posadili vedle korunního prince u řečnického panelu, který projekt odstartoval ve veřejném světě.

„NEOM je fantastická příležitost,“ vyjádřil se Son, „na začátku jsem to nechápal. Ale když jsem tu lokaci navštívil… řekl jsem si jen wow…“ Son dále prozradil, že fond jeho společnosti Softbank Vision Fund, který počítá Saúdskou Arábii jako svého největšího investora, vloží do projektu své finanční prostředky.

Korunní princ se také vyjádřil, že pro projekt neexistuje žádný daný harmonogram. „Je to výzva,“ řekl. „Víme, že to potrvá nějaký čas… Jsem pod tlakem, abychom doručili něco nového a poskytli inovativní nápady.“ Saúdská Arábie se chová čím dál tím více podezřele. Zatímco otevřeně uznává občanství robota, ještě stále potírá práv žen. Zatímco se nikde v zemi nesmí pít a řada dalších věcí, najednou by stavěla supermoderní město, kde je povolen alkohol… A zatímco hodlá utratit 500 miliard za město pro nekonvenční lidi, konvenční Arabové jsou posíláni do Evropy.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

zdroje: http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/saudi-arabia-city-alternative-energy-renewable-environment-neom-egypt-jordan-a8018696.html https://www.bloomberg.com/graphics/2017-neom-saudi-mega-city/ http://money.cnn.com/2017/10/24/news/economy/saudi-arabia-mega-city-neom/index.html