To není vtip: Saúdská Arábie byla zvolena do komise pro ženská práva

Rok, kdy byla Saúdská Arábie v rámci OSN zvolena do čela Rady pro lidská práva (Human Rights Council), byl do nebe volající vtip. Ale málokdo by si pomyslel, že OSN dokáže vymyslet ještě něco absurdnějšího. Tentokrát si Saúdskou Arábii, světově pověstnou zpátečnickými zákony a upíráním práv ženám, zvolili… do čela komise pro práva žen.

Saúdská Arábie se dostala do komise společně s 12 dalšími národy, a to na období let 2018 až 2022. Volilo je 54 států, jež tvoří Ekonomickou a sociální radu OSN. V tajném hlasování se Arábii dostalo 47 hlasů, což je sice méně než kterékoliv jiné zvolené zemi, ale pořád dostatek na to, aby se v komisi usadila.

Lidskoprávní organizace (a každý s aspoň půlkou mozku a trochou srdce) jsou pochopitelně pobouřeny – Saúdská Arábie je notoricky známá právě pro potírání lidských práv, a zejména těch ženských. Jedním z mnoha takových výstřelků, které ještě provozuje tento člen komise pro práva žen, je například zákaz pro ženy řídit auto nebo také nutnost mužského doprovodu nebo souhlasu, například při cestování nebo plánování svatby. UN Watch, neziskoví pozorovatelé vývoje v OSN, si tohoto šíleného kroku samozřejmě všimli a vyjádřil se i ředitel Hillel Neuer: „Je to absurdní – a morálně trestuhodné,“ napsal prostřednictvím blogu, který tuto volbu přirovnal k „zvolení žháře šéfem hasičů“.

Neuer pověděl deníku Forture, že je nejisté, jaký bude „konkrétní dopad“ zvolením Saúdské Arábie do komise, a to pro svůj široký mandát (přeci jen v ní sedí zástupci 12 dalších zemí). Nicméně vyslovil se, že tato volba „zcela jistě vysílá mohutnou zprávu, a to hlavně saúdským ženám, a to umístěním jejich tyrana na pozici moci a vlivu, co se týče jejich (ženských) práv“.

Ne každý s pozicí Saúdské Arábie ovšem nesouhlasí, přeci jenom 47 národů z 54 nástup potvrdilo, a někteří dokonce přispěchali rozhodnutí obhájit. Například Helena Clarková, bývalá premiérka Nového Zélandu a také bývalá administrátorka Rozvojového programu OSN, je jednou z nich. Prostřednictvím tweetu se vyjádřila: „Je důležité podporovat ty země, které pracují pro změnu (práv žen). Věci se mění, ale pomalu.“

Zatímco se zdá, že někteří to vidí jako snahu Saúdské Arábie začlenit se a posunout ženská práva ve vlastní zemi k lepšímu, někdo další by to mohl vnímat opačně – jako snahu zabránit OSN, aby nějaké širší změny zemi vnucovala. Co si myslíte vy?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://fortune.com/2017/04/25/un-womens-rights-saudi-arabia/http://ceskoaktualne.cz/2017/04/zpravy-ze-sveta/neni-vtip-osn-zvolilo-saudskou-arabii-komise-pro-prava-zen/https://www.theguardian.com/world/2016/sep/26/saudi-arabia-protest-petition-end-guardianship-law-women