Cenzura má tu zajímavou vlastnost, že pokud se ve společnosti zavede a uchytí, nemusí pokaždé běhat dráb s klackem a zakazovat, neboť lidé se ze strachu z postihů a společenského zostuzení nakonec úspěšně zcenzurují sami.

Říká se tomu autocenzura a zdá se, že snahy o potlačování svobody slova v Evropě a celém západním světě jsou natolik úspěšné, že se dostáváme přesně do této fáze, typické jinak pro takzvané „nesvobodné režimy“.

Ať už je to ve Francii, Švédsku, Spojených státech, Česku nebo Německu, lidé už opět vědí, co jim projde a co by mohlo vyvolat problémy, hraničící někdy až s honem na čarodějnice. Začíná to neotiskováním nepohodlných informací, omezováním či zužováním veřejné diskuse nálepkováním, urážením jiných názorů či jednostrannným (ne)zvaním televizních hostů a těžko odhadovat, čím to skončí.

Čerstvý případ z Německa je typický. Nikdo to, alespoň oficiálně, nezakázal, ale… výsledek je podobný. Podle německého deníku Bild se nakladatelství Random House rozhodlo nevydat novou knihu známého německého spisovatele a bývalého politika za sociální demokracii Thila Sarrazina, se kterým mělo smlouvu.

Důvod? Má prý obavy, že kniha by „podpořila nepřátelství vůči islámu a muslimům v německé společnosti“. A údajně obsahuje také nepodložená tvrzení, což obvykle bývají informace, které se nehodí k diskusi.

Sarrazin uzavřel smlouvu s nakladatelstvím v roce 2016 na základě desetistránkové anotace, o čem má kniha být. Měla by v ní být i pasáž, která považuje islám za brzdu rozvoje civilizace a pokroku. A s tím nakladatelství hrubě nesouhlasí. Nesouhlasí, a tak smlouvu vypovědělo. Zvláštní, když uvážíme, že právě Sarrazin je top úspěšný autor. Že by nakladatesltví nepotřebovalo vydělávat?

Vždyť jeho knihy Německo páchá sebevraždu se jen v samotném Německu prodalo přes jeden a půl milionu výtisků. Bývalý ministr financí německé spolkové země Berlín a člen představenstva Spolkové banky napsal i knihy Teror ctnosti: O hranicích názorové svobody v Německu a Evropa euro nepotřebuje: Jak nás politické vizionářství zavedlo do krize. Ty se také prodávaly dobře, a tak je suma sumárum nejúspěšnějším autorem po roce 1945.

Thilo Sarrazin si to nenechal líbit a u mnichovského soudu zažaloval nakladatelství Random House kvůli údajnému poškození dobré pověsti. To spočívá v tom, že nakladatelství text odmítlo kvůli „údajně nepodloženým údajům a tvrzením“.

Jak ovšem toto nakladatelství sdělilo německým médiím, knihu sice vydat nechce, ale Sarrazin ji může vydat u jiného nakladatelství. Tím má být bavorské knižní nakladatelství FinanzBuch. Tak uvidíme, jestli do toho náhodou něco nebo někdo zase nevleze.