Ačkoli všichni, kdo měli oči a mozek, na záběrech v televizích a na internetu viděli ve městě Chemnitz běžné demonstrace, kterých se zúčastnily tisíce občanů, němečtí politici a západní mainstreamová média ihned přispěchali s vysvětlením, že do ulic vyrazili neonacisté, extremisté a krajně pravicoví radikálové. Jelikož jde o protesty proti přistěhovalecké politice vlády, která s sebou přináší rostoucí kriminalitu (v Chemnitzu lidi pobouřila brutální vražda pětatřicetiletého Němce kubánského původu Daniela Hilliga), lze předpokládat, že se účastnili i neonacisté či radikálové, ale zcela jistě jich nebyla většina, ale menšina.

To zdůrazňovali i obyvatelé čtvrtmilionového města, které leží v Krušných horách a česky se jmenuje Saská Kamenice, kteří byli v médiiích nálepkováni velice hanlivými slovy, která zněla i z úst německých politiků.

Regenračné centrum

Když pak neziskové i jiné organizace napojené na stát organizují protesty proti protestujícím a pořádají za státní peníze zdarma koncerty a provokují lidi z opačného tábora (vyniká v tom obzvláště Antifa), nadsazují se počty účastníků, kteří jsou naopak označování jako bojovníci proti extremismu. No komedie.

Nyní se ukazuje, že ve snaze zakrýt podstatu problému a tutlat skutečný stav věci, se německá vláda v tandemu s korporátními médii, která jí jdou na ruku, neštítí snížit k těm nejhorším lžím a manipulacím. Obvykle přitom mají plná ústa boje proti fake news a dezinformacím – tak mainstream označuje všechny zprávy, které nechce, aby se dostávaly mezi lidi. Německá vláda dezinformace nejen šíří, ale pravděpodobně i vytváří.

Sedmadvacátého srpna německá vláda ústy mluvčího vlády Stefana Seiberta tvrdě odsoudila dění v Chemnitzu, kde po ubodání Daniela Hilliga migranty vyrazili lidé do ulic. Takové počínání a „rozsévání nenávisti“ nemá prý v Německu co dělat. Cizinci tam ale vraždit Němce asi můžou. „To, co bylo v Chemnitzu místy k vidění a co je vidět i na záznamech, to nemá v našem právním státu místo. Pro spolkovou vládu, pro všechny demokratické politiky i pro velkou většinu občanů je důležité jasně říci, že takové srocování, štvanice na jinak vypadající a odjinud pocházející lidi nebo pokusy šířit na ulicích nenávist nepřijmeme. To v našich městech nemá co pohledávat.“ Podobná slova opakovala i kancléřka Angela Merkelová.

Byla to ale úmyslná lež, kterou ochotně šířila i média, kterým Němci stále častěji přezdívají „Lügepresse“ – Prolhaný tisk.

Ačkoli to bylo pravděpodobné od začátku, neboť svá tvrzení média ani vláda Angely Merkelové nebyly schopny doložit, šířila se lež dál. Až do doby, než promluvil Hans-Georg Maassen šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, což je německá kontrarozvědka. Ten deníku Bild řekl doslova toto: „Sdílím skepsi ke zprávám médií o honu pravicových extremistů na cizince v Chemnitzu. Máme pádný důvod věřit, že šlo o úmyslnou dezinformaci, možná s úmyslem odvést pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu.“ Jeho slova potvrdil i saský premiér Michael Kretschmer, nicméně stále v médiích panuje snaha vykreslit všechny Sasy jako nacisty a násilníky a zakrýt fakt, že jde jen o reakci na neudržitelnou situaci v Německu.

I přes slova šéfa kontrarozvědky a absenci důkazů německá kancléřka Angela Merkelová a místní policie stále trvají na tom, že mají záznam, který ukazuje, že v chemnitzu docházelo k cílenému napadání, nepokojům, nenávisti v ulicích a pro to není v právním státě místo.

Němci tak mohou v přímém přenosu vidět, že se proti nim staví vlastní vláda, místo aby řešila problém, který sama způsobila. A ještě se zasazuje o cenzuru médií a sociálních sítí, aby o tom nikdo nemohl mluvit. Zloděj křičí: „Chyťte zloděje.“

Dnes už je to oficiální: Lhát se může, ale jen když stojíte na té „správné“ straně. A pokud byste chtěli říct pravdu, ale nejste v té správné partičce, budete nacista, dezinformátor a radikál. Fakta už dávno nejsou důležitá.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra