Německá školačka udala své spolužáky za „nesnesitelné nacistické jednání“. Získala za to cenu za „občanskou odvahu“

Staré časy se vrací. To, čemu se v totalitních režimech, říkalo udávání, se v takzvané svobodě a demokracii nazývá oznámení nebo nahlášení. Drážďanská studentka „oznámila“ svého spolužáka kvůli „nacistickým výrokům a vtipům“. Nyní získala cenu za svoji „morální odvahu“.

Obyčejní Němci žijí běžný život, a pokud něco potřebují, zdlouhavě a těžko se u úřadů něčeho domohou. Jinak je tomu u komentářů na sociálních sítích a projevech na veřejnosti. Tady žádná zdlouhavá byrokracie neexistuje. Patnáctiletá Emilia S. z Drážďan je nová hrdinka nejen pro časopis Der Spiegel. Emilia projevila svou odvahu, protože se v její třídě odehrávalo stále víc a víc „nacistických věcí“.

Nesnesitelné „nacistické jednání“

Baterie mobilního telefonu byla nabita pouze na 88 procent. Lovci nacistů vědí, že tato posloupnost čísel v abecedě znamená písmena „HH“, tedy „Heil Hitler. Když někdo kýchl, tak spolužáci na místo „Na zdraví“ odpovídali „Sláva“ (tedy Heil).

Doopravdy špatné bylo „být jako Žid“. Přičemž nadávka „Žid“ zažívá mezi současnou muslimskou mládeží velkou oblibu.

Odvážná Emilia prý jednoho dne už nemohla jinak a nahlásila svého spolužáka za podněcování nenávisti. Za své „nasazení“ v úterý večer v Berlíně Emilia převzala ocenění za občanskou odvahu proti pravicovému extremismu, antisemitismu a rasismu od Památníku zavražděných Židů v Evropě a Židovské obce v Berlíně.

Nyní se odvážná 15letá studentka postavila po boku předchozích vítězů – jedné bojovnice proti Pegidě a dalších občanských iniciativ, které bojují proti xenofobii.

Emila za „oznámení“ svých spolužáků obdržela 2000 eur. 500 eur chtěla Emilia hned večer darovat 14letému židovskému chlapci z Berlína, kterému spolužáci vyhrožovali, a po napadení musel odejít ze školy.

Co však média zamlčela? V bývalé škole mělo 75 procent studentů jiný mateřský jazyk než němčinu a mnozí pocházeli z tureckých a arabských rodin. Takže logicky, z hlediska jejich kulturního pohledu, šikanovali studenta židovského původu. Zdá se, že takové informace nezajímají ani Emili, ani mainstreamová média.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://www.journalistenwatch.com/2017/11/08/schuelerin-zeigt-mitschueler-wegen-nazi-spruechen-an-und-bekommt-zivilcourage-preis/