Kdyby nešlo o současnost i budoucnost Evropy, bylo by to snad i k smíchu. Jenže Německo je nejvlivnější evropský stát, který řídí celou Evropskou unii, a taky náš soused, tudíž to vůbec k smíchu není. Spíš k pláči.

Jistě máte v živé paměti události v saském městě Chemnitz, kde dva migrnti zavraždili německého občana kubánského původu Daniela Hilliga. Jelikož nejde o první „exces“ tohoto druhu – stačí vzpomenout několik pobodání, vražd nožem či sexuálních útoků, z nichž se do médií obvykle dostávají jen ty nejkřiklavější případy -, občané Chemnitzu se vydali proti přistěhovalecké politice německé vlády protestovat do ulic.

A se zlou, nebo spíš s „levou“ se potázali. Předsedkyně jejich vlastní vlády je účelově označila za neonacisty a radikály, a hodila je tak do jednoho pytle s menšinou extremistů, kteří se jistě také průvodu účastnili, ale rozhodně nešlo o průvod neonacistů, jak se Angela Merkelová snažila odvést pozornost od příčiny protestů.

Nyní mají události v Sasku další absurdní pokračování, které napsala realita dnešních evropských dní. Jeden z pachatelů bezdůvodného a brutálního útoku v Chemnitz, Iráčan Júsif A., bude po třech týdnech od vraždy propuštěn z vazby. Informoval o tom týdeník Focus.

Júsif A. od začátku tvrdí, že je nevinný a napadení se prý neúčastnil, „pouze“ mu přihlížel a stál prý několik metrů od skupinky. Mluvčí státního zastupitelství Ingrid Burkhardtová sděila, že na vražedné zbrani nebyla nalezena jeho DNA. Jenže policie je přesvědčena, že existuje ještě jedna vražedná zbraň, které se pachatelům podařilo zbavit, navíc existuje svědectví, že Hilliga pobodaly dvě osoby.

Júsif A. není zrovna neviňátko, kterému by se dalo věřit, že byl na místě náhodou. Neuvěřitelné je, že dvaadvacetiletý Iráčan má na krku tolik deliktů, že by musel být v normálním státě ve vězení už dávno. Držení drog, dopravní přestupky, opilost, podvod či poškozování cizí věci a vážné ublížení na zdraví, ze kterého se zodpovídal před rokem. Dostal jenom podmínku, i když to byl jeho několikátý prohřešek.

Tenhle člověk měl být navíc dávno vyhoštěn – do Německa přišel jako žadatel o azyl v roce 2015, byl ale odmítnut. Jenže podal námitku a v Německu si může řádit, jak se mu zlíbí. Když pomineme, že neměl do Německa vůbec přijít, je nepochybné, že kvůli jeho zločineckým aktivitám a odmítnutému azylu měl být dávno pryč. Třeba ve Švédsku. Ne, pardon, to byl jen nemístný pokus o vtip.

S případem dobráka Júsufa ostře kontrastuje zpráva, kterou média zveřejnila tentýž den, tedy v úterý 19. 9. Propuštěn byl totiž i Hans-Georg Maassen – nikoli však z vazby, ale z práce. šéf německé kontrarozvědky, brzy již bývalý, se totiž z titulu své funkce ohradil proti počínání kancléřky Merkelové a jejích podřízených, kteří veřejně mluvili na základě jakéhosi pochybného videa pořízeného radikální levicovou organizací Antifa (jež je mimochodem napojena na vládnoucí strany CDU i SPD) o tom, že v Chemnitzu docházelo ke štvanicím na cizince. Maassen řekl doslova toto: „Sdílím skepsi ke zprávám médií o honu pravicových extremistů na cizince v Chemnitzu. Máme pádný důvod věřit, že šlo o úmyslnou dezinformaci, možná s úmyslem odvést pozornost veřejnosti od vraždy v Chemnitzu.“

Následný hon na Maassena byl velmi bouřlivý. Pustily se do něj politické strany zleva zprava, jak si dovolil vůbec něco takového říct, a začaly tlačit na jeho skončení ve funkci. Zajímavé bylo, že politici vyzývali Maassena k tomu, aby dokázal, že se štvanice na cizince nestaly. Od kdy se ale dokazuje, že se něco nestalo? Neměl by spíše dokazovat ten, kdo tvrdí, že se něco stalo?

Odvaha svobodně mluvit v zemi, kde se nejvíce cení stádnost a poslušnost, panu Maassenovi dlouho nevydržela. Levičáci mu začali nadávat a vyhrožovat ztrátou zaměstnání a koncem v čele Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) a tlak byl tak obrovský, že Maassen vydal „vysvětlující zprávu“, kde svá tvrzení upravil.

Své tvrzení o tom, že se v Chemnitzu štvanice nekonaly, si sice tak trochu ponechal, ale vinu svalil na média, ne na kancléřku. Udělal to šalamounsky – pravost videa už nezpochybňuje, ale vyvozuje z něj jiné závěry. Připustil pouze, že jeho vyjádření pro deník Bild „zanechalo příliš prostoru pro interpretace“. Maasen své tvrzení vysvětloval obavou z dezinformační kampaně a v dopise, který zaslal ministrovi vnitra, ostře kritizuje uživatele sociální sítě Twitter s přezdívkou „Antifa-Zeckenbiss“. Podle něj tento uživatel video, které má být důkazem „štvanic“ na cizince, úmyslně nadepsal slovy „Lov na lidi v Chemnitzu“, protože tím chtěl podle šéfa německé kontrarozvědky „dosáhnout určitého vyznění“. A toho se potom chytla kancléřka a další události známe.

Hans-Georg Maassen byl tehdy „demokraticky“ vyhozen. Jeho odvolání tak může být varováním všem lidem, kteří by se chtěli z totalitních tendencí v Německu vymanit a nedržet ústa a krok. Fakeová demokracie totiž stojí na velmi křehkých základech a zastrašování je jedním z jejích pilířů.

Hanse-Georga Maassena se nakonec ujal kritik Angely Merkelové, ministr vnitra Horst Seehofer, který si jej vezme jako tajemníka k sobě na ministerstvo. Měl tedy nakonec štěstí v neštěstí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra