Na Maltě byla v pondělí zavražděna nejznámější investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová. Její auto explodovalo chvíli poté, co odjela od svého domu na Maltě. Galiziová například rozkrývala takzvané Panama Papers na Maltě, týkající se zakládání firem politiků a jim blízkým osobám v daňovém ráji, a z korupce obvinila přímo tamní vládu. Nyní na ni někdo nastražil bombu, přičemž jí byly podle BBC již před dvěma týdny adresovány výhrůžky smrtí.

Blog, který novinářka psala o korupci, mafii a praní špinavých peněz, byl čtenější než přední maltské noviny. Kvůli své práci si Galiziová nadělala pochopitelně dost nepřátel, maltský postavený politik John Dalli ji dokonce označil za teroristku. Zřejmě neměl klid na práci. Naposledy se pustila do premiéra Josepha Muscata a dvou jeho blízkých spolupracovníků, kteří čelí obvinění z napojení na skupinu prodávající maltské pasy a pochybné finanční transakce z Ázerbájdžánu.

Policie případ vyšetřuje jako vraždu a do vyšetřování se údajně zapojila zcela nepochopitelně i americká FBI. Je tedy možné, že novinářka narazila na něco zcela zásadního a globálně výbušného.

„Místo toho, aby více dbala na svoji bezpečnost, dělala všechno naprosto veřejně,“ vysvětlila deníku Aktuálně.cz novinářka Pavla Holcová z Českého centra pro investigativní žurnalistiku, která se s maltskou kolegyní osobně znala. „Nic nešifrovala, pod všechno se podepisovala, což je samozřejmě správně. Ale všichni věděli, na čem pracuje. Myslela si, že si tím kolem sebe vytvoří jakousi bublinu. Ale to bohužel nevyšlo,“ doplnila.

Novinářku našel syn Matthew Caruana Galizia, který je datovým analytikem pro Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) a z vraždy své matky nepřímo obvinil maltskou vládu. „Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit,“ napsal Matthew Caruana Galizia na Facebooku. „Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná.“

Premiér Muscat, kterého novinářka před svou smrtí obvinila z pochybných kšeftů, čin okamžitě odsoudil. „Všichni ví, že paní Galiziová byla mým velkým kritikem, po osobní i politické stránce,“ řekl na tiskové konferenci, „ale nikdo nemůže v žádném případě tento barbarský útok ospravedlnit.“

Politiků, kteří ji mohli nechat zabít, je ale celá řada. Šance, že budou nalezeni skuteční pachatelé, je tak velice nízká.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra