Indie je jedna ze zemí, které jsou zodpovědné za největší znečištění oceánů prostřednictvím vypouštění odpadu do řek. Ve stínu těchto zneklidňujících informací je ale snadné přehlédnout, že se v jednom z epicenter environmentálních problémů také rodí i jejich řešení.

Na východ od indické Kalkaty, přírodní „čistička vody“, jež se také říká kořenová čistírna, denně pojme neuvěřitelné množství lidského odpadu. Vodní systém také poskytuje ochranu před povodněmi, které v oblasti představují značný problém, a umožňuje chov ryb.

O pozoruhodném přírodním systému informoval server The Better India. Údajně se jedná o jediný plně funkční prototyp na světě, tedy síť kanálů a jezírek, která pomocí přírodních procesů čistí odpadní vodu. Ne nadarmo se jí začalo přezdívat „ledviny Kalkaty“, vždyť právě toto město do ní vypustí 750 milionů litrů odpadu denně.

Jak se ale mokřady mohou proměnit v něco tak užitečného? Jedná se o šikovnou kombinaci tepla, slunce a mikroorganismů. V první části upravených mokřad se nahromadí odpad, který se brzy na dně stojaté, teplejší vody usadí. Tamní bakterie a další mikroorganismy posléze odpad rozloží, čemuž napomáhá slunce a teplo (čím více, tím lépe, což není v Indii problém).

Prostřednicím dalších přírodních kroků se z rozkládajícího dopadu stane potrava pro další živočichy (zejména ryby), rostliny a půdní bakterie. Během zhruba 20 dnů se jedna potenciální „várka“ odpadu takto vyčistí.

Vyčištěná a na živiny bohatá voda posléze putuje do jezírek, v nichž se pěstují řasy a chovají ryby. Část této vody se také užije k pěstování zeleniny v přilehlé nížině. Tento systém rovněž poskytuje přírodní hnojivo, a jak už bylo zmíněno, absorbuje povodně. Je až neuvěřitelné, že něco takřka bez vedlejších následků může posloužit jako čistička odpadu pro velké město a zároveň přispívat k jeho životu.

Nicméně až tak jednoduché to zase, bohužel, není. Jakkoliv se jedná o užitečný ekosystém, stejně tak je také křehký a ohrožený lidmi. Přesněji řečeno, městem samotným a jeho developery, kteří si přejí oblast vysušit a srovnat za účelem výstavby dalších domů. A jsme zase na začátku…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.archiprix.org/2017/qview/?id=3392 https://www.thebetterindia.com/84746/east-kolkata-westland-dhrubajyoti-ghosh-organic-sewage-management/