Kazatelé, kteří šíří islamismus, mohou za radikalizaci muslimů v Evropě. Největší mešitu ve Švýcarsku řídí Saúdové, kteří mají úzké vazby na Vídeň a Brusel.

Nejsou to jen nové islámské modlitebny, kde se radikální imámové snaží ovlivňovat náboženský aspekt života muslimů a získat je pro své extremistické názory. Dokonce i dlouho zavedené mešity se stále více dostávají pod vliv extremistických skupin. Podle švýcarských Sonntags Zeitung se největší mešita v zemi, která se nachází v Ženevě, dostala do vlivu Saúdů, kteří jsou známí svou extrémní interpretací koránu (wahhábismus).

Mešita v ženevské čtvrti Petit-Saconnex, která rovněž udržuje úzké vztahy s velkými muslimskými komunitami v Bruselu a ve Vídni, je po celé měsíce pod přísným dohledem bezpečnostních sil a zpravodajských služeb. Důvod k tomu mimo jiné zadala skupina dvanácti mladých lidí. Dva členové skupiny odcestovali do Sýrie, kde se stále nacházejí. Bývalý imám pro Tribune de Genève uvedl, že v mešitě pozoroval jejich radikalizaci.

Nyní se podle švýcarského listu také ukazuje, že modlitebně dominují saúdské síly. Vědělo se, že mešita byla v Ženevě postavena v roce 1978 na pozemku, který patří Saúdské Arábii. Také se vědělo, že arabské království na výstavbu darovalo počáteční kapitál ve výši 15 milionů švýcarských franků (při současném kurzu je to skoro 38 milionů českých korun). Mešita ujišťuje, že víc peněz od Saúdů nepřišlo. Jinak tomu je u personálního obsazení: z nadačního výboru, který má na starost všechna důležitá rozhodnutí, pochází ze Saúdské Arábie osm členů ze třinácti. Jsou mezi nimi všichni, kteří mají podpisové právo pro podnikání nadace.

V této souvislosti hraje ředitel mešity Ahmed Beyari ústřední roli. Předtím byl velvyslancem Saúdské Arábie v Senegalu. Ze Saúdské Arábie pochází také Hashim Mahrougi. Ten nejen že je členem nadace mešity v Ženevě, ale je také ředitelem Islámského centra ve Vídni. Také tam byly problémy kvůli džihádistovi, jenž rakouské televizi potvrdil, že ředitel Islámského centra přispěl k jeho radikalizaci.

Další saúdský člen ženevské rady je Jamal Saleh Momenah. Ten je rovněž ředitelem největší mešity v Bruselu. V březnu 2015 se jeho belgická modlitebna dostala na první stránky novin, protože na její internetové stránce věřícím poskytoval radikální rady. Třeba ženám bylo přikázáno, aby odolaly pohledům mužů. Mezitím mešita tento kodex chování ze sítě odstranila. Mešita je pod dohledem bezpečnostních sil. Ostatní členové rady jsou současní nebo bývalí zaměstnanci saúdské vlády.

Důvodem pro masivní vliv wahhábitského království na personální strukturu mešity jsou stanovy nadace. Do ženevské rady může své zástupce volit Islámská světová liga. Ligu založila Saúdská Arábie, aby mohla šířit extremistický wahhábismus. Pro generálního tajemníka Islámské světové ligy je vyhrazen post prezidenta mešity.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího za skvělou cenu.

Stačí-li vám čtení našeho webového magazínu, můžete nás podpořit dobrovolným příspěvkem v libovolné výši. Moc nám to pomůže.

Překlad: Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://www.contra-magazin.com/2016/12/schweiz-groesste-moschee-wird-von-saudis-gesteuert/

Diskuze

NEZAPOMEŇTE ČÍST

Kdo vybíral v roce 2008 členy Obamovy vlády? Obama to nebyl. Banka Citigroup!

Jeden měsíc před prezidentskými volbami roku 2008 předala Obamově kampani gigantická banka Citigroup seznam kandidátů, které by ráda viděla v kabinetu. Zajímavé je, že se...
video

Albrightová, média a experti nerozumí tomu, jak mohl Trump uspět. Podívejte se na video Trumpova odpůrce, který to pochopil už před pár měsíci

I když mainstreamová i alternativní média chrlila po celou dobu kampaně o kandidátovi na amerického prezidenta Donaldu Trumpovi jeden článek za druhým - ta...
video

Létající město v oblacích: další senzace, nad kterou se v médiích zavřela voda. Co stojí za touto záhadou?

Když jednoho podzimního dne tisíce obyvatel čínského města Fo-šan, které leží v deltě Perlové řeky v provincii Kaung-tung, vzhlédly k nebi, strnuly v němém...

Nejoblíbenější potraviny pro děti obsahují nebezpečný glyfosát od Monsanta. V alarmujícím množství

Glyfosát, světově nejpoužívanější herbicid, je neodmyslitelně spojený s geneticky modifikovanými plodinami a Roundupem Ready od společnosti Monsanto. Právě tato látka byla nalezena – a to...

Putinův další psí kousek: po vyděšené Merkelové štěkání na japonské novináře

Nezapomenutelné vynucené grimasy vykouzlili dva japonští žurnalisté, kteří se s ruským prezidentem Putinem setkali před jeho plánovanou návštěvou Japonska. Do sálu totiž přišel se psem,...

NEJEN WEB, ALE TAKÉ JEDINEČNÝ TIŠTĚNÝ ČASOPIS

Takový, jaký nemá v Česku obdoby. Kvalitní obsah najdete i na webu, ale ty pravé čtenářské orgie zažijete teprve v našem měsíčníku, ať už v tištěné nebo digitální verzi. Chcete vědět víc?

Více informací

DALŠÍ ČLÁNKY