Na začátku týdne se v České republice stalo něco, pro co se jen těžko nacházejí slova. Česká vláda, která již tento měsíc přijde o svůj mandát, těsně před svým koncem podepsala dokument, který připravuje půdu pro jednu z největších zlodějin, jež kdy byla na území tohoto státu spáchána. Tunel v Ostravsko-karvinských dolech (OKD), které „vytěžil“ oligarcha Zdeněk Bakala, jehož Lubomír Zaorálek z ČSSD nazval gaunerem a soud rozhodl, že se za to ani nemusí omlouvat, se ve světle toho, co provedli sociální demokraté tentokrát, jeví jako pouhý dětský tunýlek.

V pondělí 2. října 2017 podepsalo české ministerstvo průmyslu a obchodu se společností European Metals memorandum o budoucí spolupráci při těžbě lithia na Cínovci v Krušných horách. Lithium se využívá hlavně na výrobu baterií do smartphonů, ale i elektromobilů, a jeho cena na trzích stále roste.

Stát si chce memorandem pojistit, že bude mít vliv na budoucí těžbu. „Naším hlavním cílem je, aby lithium bylo u nás nejen získáváno, ale především dále zpracováváno. Proto jsme s držiteli průzkumných licencí zahájili rozhovory nad tímto naším požadavkem a jsem velmi rád, že ho Australané respektují,“ uvedl ministr průmyslu Jiří Havlíček.

Australané zase memorandem dostali záruku, že český stát, jenž podle zákona vlastní veškeré suroviny pod zemí, nebude těžbu blokovat. Australanům by „nevadila ani státní spoluúčast na jejich podnikání“ (!). „Nabízejí, že by český stát do podniku kapitálově vstoupil nebo případně jinak participoval, aby měl zdroj informací a kontrolu nad projektem,“ řekl Richard Pavlík, ředitel české firmy Geomet, která průzkum na Cínovci provádí a od roku 2013 ji vlastní právě australská European Metals.

Jinými slovy: český stát daruje lithium soukromé firmě, která mu za to nabízí ve firmě podíl. Je to asi podobné, jako kdybyste někomu z pozice manažera jen tak dali milion korun, on by za to podniku, který spravujete, dal tisícikorunu, a ještě byste se svým zaměstnavatelům pochlubil, jak skvělý obchod jste pro ně udělali…

S těžbou lithia, které se využívá při výrobě baterií, by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Podle odhadů se pod Cínovcem nachází 3 až 6 procent světových zásob lithia, což by mohlo vynést až 3 biliony korun. 

Průzkumné vrty na Cínovci. Foto Pavel Reichl/Geomet

Jenže nikoli českému státu. Tomu by sice z každé tuny lithia podle Nařízení vlády č. 98/2016 Sb., které vstoupilo v platnost 1. 1. 2017, mělo připadnout 10 692 korun, a to za „čistý kov v koncovém produktu těžby a úpravy vydobyté rudy“, jenže tuna lithia se v současnosti prodává za 9100 dolarů a roste a roste. To je při kurzu 22 korun za dolar 200 200 korun. A když lithium vyšplhá, jak se očekává, třeba na 13 000 dolarů za tunu, což už je 286 000 korun, český stát dostane opět jen 10 692 Kč…

Jediné, co kromě této almužničky Česko získalo, je příslib vytvoření asi tisícovky nekvalifikovaných pracovních míst. Zjednodušeně řečeno: Česko daruje cizincům poklad a k jeho vytěžení ještě „otroky“. A to ještě nevíme, na čí účet půjde likvidace ekologické zátěže, která po těžbě zůstane. O poškození přírody nemluvě.

Na závěr ještě uveďme neuvěřitelnou odpověď, kterou z pověření premiéra Sobotky odeslal jeho poradce Vladimír Špidla na emotivní, hořce vtipný a bohužel zcela výstižný dopis Ing. Oldřicha Lukáše z plzeňského spolku Lidé lidem, který na tuto blížící se krádež upozornil vládu již 10. června 2017. Dopis je k přečtení zde.

Expremiér Špidla mu na tento dopis odpověděl, a jeho slova jsou naprosto šokující, i když po tom všem nikoli překvapivá. Nejzásadnější je tato věta ze špidlo-sobotkovského dopisu: „Subjekt, který získá povolení k těžbě na ložisku Cínovec, bude mít právo dobývat zdejší rudu a v souladu s platným zákonem se ruda poté, co jím bude vydobyta, stane jeho majetkem.“

Odpověď Špidly – není co dodat

Suma sumárum, Česko daruje své nesmírné bohatství nadnárodním korporacím, za to dostane pár procent zpátky, a občané této země z toho nebudou mít zase nic. Pozoruhodné je, že pod touto čertovinou je opět podepsán Bohuslav Sobotka, který má bohaté zkušenosti s „privatizací“ OKD. Sobotka, přezdívaný též jako „Kufřík“,  sice po volbách končí, ale mrzet ho to nemusí (pokud mu to jako obvykle projde), protože to důležité stihl.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra