Největší indická společnost na těžbu uhlí, která produkuje přes 80 % veškerého uhlí spotřebovaného v Indii, se chystá uzavřít 37 svých dolů. Důvodem jsou peníze – doly začínají být prodělečné, a za to prý může nátlak a rozvoj solární energetiky.

Společnost Coal India údajně potvrdila, že by zmíněné skoro čtyři desítky dolů měly být uzavřeny do března 2018. Toto rozhodnutí by mělo ušetřit až 98 milionů liber (8 000 000 000 rupií). Zatímco indický solární sektor se dočkal značných mezinárodních investic. Možná právě tyto investice zatlačily na místní společnosti, které se zakládají na fosilních palivech.

Regenračné centrum

Indická vláda je ovšem, alespoň navenek, ještě o hodně optimističtější, a projevuje to tak již delší dobu. Oznámila totiž, že po roce 2022 již nevystaví žádný nový důl na uhlí a do roku 2027 si nabrala ambiciózní cíl generovat 57 procent své energie z obnovitelných zdrojů, což je o hodně větší předsevzetí, než po Indii žádná pařížská dohoda. Samozřejmě je snadné takové odvážné cíle prorokovat a druhá věc je reálně na ně navázat, hlavně vzhledem k tomu, že se jedná o Indii, která společně s Čínou dosahuje v zamořování životního prostředí rekordních čísel.

Náznakem toho, že to Indové myslí vážně, by ale mohlo být například stažení plánů na téměř 14gigawattovou uhelnou elektrárnu. Tento rozsáhlý projekt nakonec vláda odmítla v květnu, což může naznačovat právě posun k obnovitelným energiím (anebo jaderným, o kterých se hovořilo s Putinem). Je dále pravda, že je to právě Indie, kdo provozuje letiště zcela napájené solárními panely, takže přílišná skepse možná není na místě.

Dokonce už s tím začínají počítat analytici, jako například Tim Buckley, který prohlásil, že odklon takto velké země od fosilních paliv vstříc solární energii bude mít obrovský vliv na globální trh s energiemi: „Opatření podniknutá indickou vládou na navýšení energetické efektivity s ambiciózním plánem zaměřit se na obnovitelné zdroje a prudce padající ceny solární energie mají takový dopad na existují uhelné elektrárny, že už není finančně výhodné je provozovat.“

Ve stínu nesmyslů, které se poslední roky dějí všude ve světě, je příjemné, když opět něco vrhne na globální vývoj pozitivní světlo (tohle je spíš paprsek), a o to příjemnější, když je to světlo vržené na solární panel. Když Indie, nebo dokonce země jako Čína, otevřeně přestupují na lepší a čistější energie, možná alespoň v energetice můžeme čekat na lepší zítřky.

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.independent.co.uk/news/world/asia/coal-india-closes-37-mines-solar-power-sustainable-energy-market-influence-pollution-a7800631.html http://money.cnn.com/2016/03/14/technology/india-cochin-solar-powered-airport/index.html http://www.independent.co.uk/environment/india-solar-power-electricity-cancels-coal-fired-power-stations-record-low-a7751916.html