Nad Sýrii byl sestřelen izraelský letoun F-16

Izraelský letoun F-16 byl sestřelen při útoku na Sýrii, přiznala izraelská armáda listu Haarec. Zasáhla ho syrská raketa, když spolu s dalšími stroji útočil na íránské cíle v Sýrii, odkud byl údajně vyslán íránský dron, který byl sestřelen nad Izraelem. Piloti se katapultovali a dostali se do bezpečí.

Mluvčí izraelské armády Ronen Manelis k incidentu prohlásil: „Zjistili jsme íránský bezpilotní letoun, který odstartoval ze syrského území. Dron identifikovaly systémy izraelského letectva a sestřelila ho izraelská helikoptéra. Íránský dron dopadl na naše území a je v našem držení.” Akci označil za „závažné narušení izraelské svrchovanosti, za niž nese odpovědnost Írán”.

Regenračné centrum

K útoku proti základně, odkud dron vzlétl, odstartovaly izraelské letouny F-16. V sobotu brzy ráno izraelský nepřítel zaútočil na jednu ze základen v centru Sýrie, protivzdušná obrana na to zareagovala a zasáhla víc než jedno letadlo. Piloti zasaženého letadla se stačili dostat do bezpečí, stroj se zřítil na severu Izraele. Je to již poněkolikáté, co Izrael v Sýrii zaútočil.

Tato země se stala bitevním polem pro zájmy mocností a centrem hybridní války. V médiích byla syrská válka přitom od počátku líčena jako boj obyvatelstva proti vlastnímu prezidentovi a za demokracii…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-vid-