Na Slovensku dnes probíhaly velké protivládní protesty, jejichž spouštěčem se stala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Na demonstraci v Bratislavě dorazilo přes třicet tisíc lidí. Šlo o největší shromáždění od protikomunistických mítinků v roce 1989, další protesty se konaly v desítkách slovenských i zahraničních měst. Mohutně byly propagovány v médiích, která je de facto spolupořádala.

Hlavní demonstrace proběhla na bratislavském náměstí SNP. „Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi,“ řekli v úvodu demonstrace její organizátoři, aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.

Demonstranti křičeli „Dost bylo Fica“ nebo „Odstoupit, odstoupit“, mnozí lidé přišli s transparenty „Pozor, padá vláda“ nebo „Chceme slušné Slovensko“. Dav demonstrantů stejně jako během sametové revoluce v roce 1989 cinkal klíči. Otázka je za co.

Z pódia vystoupili s projevem zástupci novinářů, učitelů, pracovníků sociálních služeb či herců, ale například i sestra zavražděného novináře Kuciaka. „Chci vám všem říct jedno velké děkuji. Děkuji za to, že jste tady, že se zajímáte a za to, že vám to není jedno. Ani Martince a Jankovi to nebylo jedno,“ řekla Mária Kuciaková, po jejímž vystoupení dva odpověděl dlouhým potleskem.

Politická krize na Slovensku vznikla po vraždě novináře. Ačkoli nikdo neví, proč a kdo jej a jeho přítelkyni zabil, opozice a hlavní média vraždu politicky zneužívají od prvních okamžiků, a to dost demagogickým způsobem. Faktem ovšem je, že Ficova vláda má za sebou celou řadu skandálů a provokuje hlavně ministr vnitra Robert Kaliňák, který je v nich přeborníkem a na jehož odstoupení je tlak nejvyšší.

K opozici se přidal prezident Andrej Kiska, který vyzval k důkladné rekonstrukci vlády či předčasným volbám. Premiér Robert Fico to zásadně odmítl a prezidenta i organizátory protestů obvinil, že hájí cizí zájmy. Prezidenta obvinil ze styků s nechvalně proslulým architektem barevných revolucí a převratů ve světě Georgem Sörosem, jenž ovlivňuje politiku v jednotlivých státech prostřednictvím svých neziskových organizací a sponzoringu nejrůznějších hnutí – právě na jeho rukopis Fico poukazoval.

Že nejde o čistě domácí záležitost, naznačuje i příjezd poslanců Evropského parlamentu. Informovala o tom ČTK. Ti prý ve své zprávě doporučí, aby vznikl společný vyšetřovací tým slovenské policie a Europolu. Europoslanci to v pátek řekli na tiskové konferenci na závěr dvoudenní návštěvy na Slovensku, podle europoslankyně Ingeborg Grässleové Slováci teď svým státním institucím nedůvěřují. Občan by se mohl ptát: Co je německé političce do toho?

„Společný vyšetřovací tým znamená, že by evropští vyšetřovatelé měli přístup ke všem dokumentům a proces by se stal transparentnější,“ uvedl člen delegace Evropského parlamentu, britský poslanec Claude Moraes. „Doufám, že to dodá prvek mezinárodního tlaku.“ Tohle bude ještě zajímavé…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra