Na předního politika srbské menšiny v Kosovu byl spáchán atentát. Zastřelili ho pěti ranami z auta

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanović byl v úterý zavražděn v kosovské Mitrovici. Zasažen byl pěti projektily do hrudi z jedoucího vozu. Poranění byla tak vážná, že snaha lékařů o jeho záchranu, která trvala zhruba tři čtvrtě hodiny, byla marná.

Mitrovický prokurátor Shyqyri Syla sdělil, že na Ivanoviče se střílelo z jedoucího auta před kanceláří jeho hnutí Svoboda, demokracie a právo. Média uvedla, že později bylo nalezeno zapálené auto značky Opel Astra, které útočníci ke zločinu zřejmě použili.

Severní srbskou část města zablokovaly silné policejní jednotky, které pátrají po útočníkovi. Pachatelé útoku jsou zatím neznámí. Dle médií by za vraždou mohli stát albánští nacionalisté, nebo zločinecké podsvětí. Ivanović totiž poukazoval na to, že Srbové v Mitrovici mají strach ani ne tak z Albánců, jako z místních kriminálníků. Nedávno řekl týdeníku Vreme: „Lidé se nebojí Albánců, nýbrž Srbů, násilníků a kriminálníků, kteří jezdí v džípech bez poznávací značky. Drogy se prodávají na každém rohu. Bylo to i dříve, ale ne v takové míře, tito lidé se nechovali tak arogantně jako nyní.“ Kosovo se totiž po ukradení Srbsku, které podporoval Západ, stalo drogovým překladištěm drog z Afghánistánu a do vedení tohoto mafiánského státu se dostali zločinci a teroristé v čele s Hashimem Thacim. O tom, jak američtí politici v čele s Madeleine Albrightovou, kteří podporovali vznik Kosova, zinscenovali bombardování Srbska a v Kosovu následně privatizovali za miliardy, Šifra informovala zde.

Ivanović, který stál v čele strany kosovských Srbů Svoboda, demokracie a právo, byl považován za umírněného politika, uvedla BBC. Byl jedním z mála kosovskosrbských představitelů, který uměl albánsky. Přestože odmítal nezávislost Kosova, byl vstřícnější vůči dialogu s prištinskými úřady.

V lednu 2016 byl evropskými soudci odsouzen na devět let za válečné zločiny, kterých se měl dopustit v roce 1999. Loni v únoru byl omilostněn. Televize B92 na svém webu rovněž informovala, že srbský prezident Aleksandar Vučić v souvislosti s vraždou Ivanoviče svolal v Bělehradě na úterní poledne naléhavé zasedání Rady pro národní bezpečnost.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra