Místo aby byli rádi, že neosahával chlapce, spustili Američané další fázi kampaně MeToo. Biskupa Charlese H. Ellise (60) nezachránilo před lidovým hněvem ani to, že je černoch. Na pohřbu legendární zpěvačky Arethy Franklin objal její nástupnici Arianu Grande (25) tak nevhodným způsobem, že se z boku dotkl jejího ňadra.

Ať už to bylo neúmyslně, jak říká, nebo se řídil heslem „příležitost dělá zloděje“, dočkal se velmi ostré kritiky. V době sociálních sítí a možnosti zvětšovat obrázky to zkrátka neokecáte. Když k tomu připočtete fakt, že si během devítihodinového programu dovolil na účet mladé zpěvačky, které šáhl na prso, ještě zavtipkovat, když řekl, že mu její jméno připomnělo fastfoodovou značku TacoBell (má v nabídce Nachos BellGrande), bude církevní hodnostář rád, když nevyfasuje v USA trest smrti.

Takový veselý pohřeb to byl. Biskup Ellis byl jedním z řečníků a organizátorů monstrózní poslední rozlučky se „soulovou královnou“ Arethou Franklin s názvem Oslava života – a vzal to asi moc doslova. Teď si musel hlavu posypat popelem. „Ze srdce a hluboce se omlouvám Arianě, jejím fanouškům a celé hispánské komunitě. Když děláte téměř devítihodinový program, snažíte se, aby to odsýpalo a tu a tam to proložíte nějakým vtípkem.“ Vtipkovat v dnešní politicky korektní době? Blázen…

Větší problém ale představuje jeho ručka šátralka. „Nikdy jsem neměl v úmyslu dotýkat se ňadra jakékoliv ženy. Objímám všechny umělkyně i umělce. (Cože?!) Možná jsem překročil hranice, možná jsem byl příliš přátelský nebo familiérní, ale ještě jednou říkám, že se omlouvám,“ uvedl v prohlášení po smršti kritiky, která se na něj snesla. Člověk si až říká, proč se ti lidi nestarají jednou o sebe. Vždyť biskupova „oběť“ Ariana Grande se dobře bavila, vtipu se zasmála a na nic si nestěžovala, tak proč to vlastně kdo řeší? Aha, tak moment, zpěvačka to také schytala, ta měla pro změnu moc krátké šaty.

Čímž si mohla způsobit vážné problémy, neboť v první řadě, přímo za pozadím Ariany Grande, i když není na fotce vidět, seděl Bill Clinton, před kterým by měly být v pozoru všechny šaty, dlouhé i krátké. Právě Bill Clinton na videu či některých fotkách z akce vypadá, že by se taky nedal dlouho přemlouvat. Z toho už by ale zpěvačka tak snadno nevyvázla – bývalý americký prezident má na krku tolik sexuálních skandálů a nařčení z útoků, že by se na tom dala postavit celá další MeToo. Nebo kniha.

V knize z roku 2015 „Clintonovi: Ve válce se ženami“ její autor Robert Morrow, který je považován za experta na rodinu Clintonových, popisuje minimálně dvanáct sexuálních útoků pana Clintona, přičemž první „zdokumentovaný“ se odehrál už v roce 1969. „Píšu o situacích, kdy Bill Clinton na některé ženy doslova skočil, v některých případech bych se to nebál nazvat znásilněním,“ řekl Morrow.

Regenračné centrum

Doba ale pokročila a dnes je riskantní kromě objetí či vtipů nebezpečné, minimálně v USA, kde kampaň MeToo začala, se na ženy byť jen podívat. Ještě by to tedy chtělo vynadat tomu vousatému afroamerickému muži (na fotce vlevo), který mhouří oči a na snímku to vypadá, že sleduje zpěvaččin zadek. A vůbec, jak se mohou ti lidé smát na pohřbu? Co je potrestat preventivně všechny?

Regenračné centrum

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra