Na mol opilý předseda Evropské komise Juncker dělal na summitu NATO opět ostudu. Tentokrát sice nehajloval, ale od pádu ho musel uchránit ukrajinský prezident

Když se coby nejmocnější úředník celé Evropské unie zlijete tak, že napodobujete nacistický pochod a pozdrav a fackujete přitom žoviálně přítomné kolegy politiky, dá se to označit za průšvih. V květnu roku 2015 se na evropském summitu v Rize opil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jako carský důstojník, ale překvapivě mu to prošlo.

Když totéž udělá o dva roky podruhé, nechápete, jak je něco podobného v Evropě plné těch nejvznešenějších hodnot vůbec možné. A pokud to, jako v těchto dnech, udělá po třetí, zvyknete si, že je nejvyšší úředník EU těžký alkoholik, který se v odpoledních novinách už pomalu neudrží na nohou. Pokud mu tedy neuvěříte, že ho bolí záda. Asi si je namazal francovkou jako kdysi český ministr zahraničí Kavan krk, přičemž naboural auta v celé ulici.

Jeden z hlavních představitelů Evropské unie měl ve středu problémy vystoupit na pódium, ze kterého přítomní státníci sledovali umělecké vystoupení, a následném odchodu na slavnostní večeří. Motal se při chůzi tak mocně, až ho museli podpírat prezidenti Finska a Ukrajiny.

Pomocnou ruku nabídl také nizozemský premiér Mark Rutte. „Pokud vím, tak nemá žádné vážné zdravotní trable, ale už nějakou dobu ho trápí problémy se zády,“ uvedl.

Juncker trvá na tom, že měl housera, ale všichni stejně viděli, že byl zase opilý. Nezbývá než čekat, až se příště svalí a pozvrací. Pak tuhle lidskou trosku snad konečně odvolají. Již to, že někdo takový může řídit tak velkou instituci, o ní dost vypovídá.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra