Při jednom z největších zátahů v americké historii federální úřady ve Filadelfii v červnu zabavily víc než 20 tun kokainu v ceně zhruba jedné miliardy dolarů. Informoval o tom časopis Forbes. Už to samo o sobě je zajímavá zpráva. Ještě mnohem zajímavější informace ovšem je, že loď, na které byl vzácný náklad do Ameriky pašován, patří jedné z největších bank – proslulé JP Morgan. Její zakladatel John Pierpont Morgan byl jedním z gangsterů, kteří stáli spolu s Rockefellery, Warburgy či Rothschildy u zrodu takzvaného Federálního rezervního systému. Tedy soukromého bankovního kartelu, který převzal v roce 1913 kontrolu nad měnovou politikou Spojených států amerických a každičký dolar si od té doby americká vláda od bankéřů půjčuje. Taky to podle toho vypadá. Dluh téměř 22,5 bilionu dolarů je nesplatitelný.

Loď MSC Gayane plula pod liberijskou vlajkou a byla zabavena úřady, šest členů posádky bylo zatčeno. JP Morgan odmítl situaci komentovat. Zato státní zástupce William McSwain se vyjádřil v tom smyslu, že takové množství kokainu mohlo zabít miliony lidí. „Jde o jeden z největších zátahů v americké historii. Můj úřad se zavázal, že udrží naše hranice bezpečné a ulice uchrání od smrtících narkotik.“

Loď patřila bance JP Morgan. Foto Foto U.S. Customs and Border Protection

Není to poprvé, kdy má společnost přepravní MSC problémy podobného druh. Letos již filadelfské úřady objevily v jednom z jejích lodních kontejnerů třináct velkých černých pytlů se 450 cihlami kokainu. Společnost tehdy ve svém prohlášení uvedla, že se občas bohužel dopravní společnostem takový „dopravní problém“ prostě přihodí a že firma dlouhodobě spolupracuje s federálními úřady na zničení nelegálního obchodu s drogami a spolupracuje i s americkými celníky. Kdo ví, jak tu spolupráci s celníky firma myslela, ve světle těchto dvou obrovských zásilek to vyznívá přinejmenším nejednoznačně.

Otázka totiž je, jak dlouho firma drogy vozila a proč byli odhaleni zrovna teď. William McSwain je v úřadu novou tváří, do své funkce byl jmenován až loni na návrh prezidenta Donalda Trumpa. Že by šlo o součást vymetání washingtonských bažin a boje proti zločinnému bankovnímu syndiku, který drží Spojené státy pod krkem?

Od státního zástupce, kterého by jmenoval do funkce například bývalý prezident Bill Clinton, by se nic takového očekávat nedalo. Již v 90. letech minulého století napsal novinář Gary Webb, držitel Pulllizerovy ceny, sérii reportáží o tom, jak se pašoval kokain přes letiště Mena v Arkansasu v době, kdy tam byl Clinton guvernérem a prokurátorem. Pašeráci drog spolupracovali s CIA i se státní mocí a z peněz za drogy prý byla financována revoluce v Nikaragui. O Clintonovi se psalo již víckrát, že kromě svých sklonů k sexuálnímu násilí je též vášnivým uživatelem kokainu.

Garry Webb to se svým psaním poněkud přehnal, protože 10. prosince podle policie spáchal sebevraždu – dvěma výstřely do hlavy…Zařadil se tak na seznam zhruba osmi desítek mrtvol z řad osob, které lemovaly kariéru Hillary a Billa Clintonových, od blízkých spolupracovníků, milenek či právníků přes protivníky, agenty tajných služeb a novináře až po drogové dealery, lékaře či nebezpečné svědky. Většinu podivných nehod a úmrtí korporátní média zcela ignorovala a zametla pod koberec.

William McSwain má jistě pravdu, když říká, jak je kokain nebezpečný. Ovšem na druhou stranu takových 20 tun mohlo být jen takovou letní svačinkou pro bankéře z Wall Street a do běžné distribuce se nemusely vůbec dostat. Bez kokainu by se totiž možná zcela zhroutil finanční trh. Anebo banka neřídila jen obchody s hypotékami, akciemi nebo ropou, ale měla v portfoliu i jiné komodity?

Ať tak či onak, finančníci budou muset co nejdřív změnit dodavatele.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra