V Pekingu z veřejných toalet mizí toaletní papír. Po tolika krádežích padlo rozhodnutí, že se použijí nové technologie. „Chytrý“ toaletní papír a kamery s technologií na rozpoznání obličeje mají zabránit zlodějům krást na veřejných toaletách.

V Číně tento problém s veřejnými toaletami trvá celé roky. Pokud se nádoby naplní toaletním papírem, někdy to netrvá ani pár minut a nový papír je pryč. Další člověk na řadě má prostě smůlu.

Zvláštní kleptománie s toaletním papírem se vyskytuje zejména v Pekingu u Nebeského chrámu. Ten se považuje za nejnavštěvovanější turistickou atrakci v hlavním městě. Tady je toaletní papír k dispozici již deset let zdarma.

Bez ohledu na to, jak často se veřejné toalety u Nebeského chrámu doplňovaly toaletním papírem, po nějaké chvíli byl papír prostě pryč. Nedávno se tomuto fenoménu věnovala čínská média a zjistila, že „toaletní bandité“ jsou většinou senioři. Krádeže jsou pro management veřejných toalet velká finanční zátěž.

V čínském hlavním městě začali nyní instalovat nové technologie na rozpoznávání obličeje. Software si zapamatuje obličeje lidí, kteří toalety v poslední době navštívili. Pokud se stejná osoba v krátkém čase objeví znovu, „chytrý“ automat se postará o to, že se taková osoba nedostane k toaletnímu papíru.

Management Nebeského chrámu má pro návštěvníky, kteří novou technologii nepřijali, k dispozici také konvenční toaletní papír. Nová kamera s vysokým rozlišením i zde naráží na své limity. Ke kameře je navíc zapotřebí obsluha, aby návštěvníkům před návštěvou toalety odstranila pokrývky hlavy a sluneční brýle, protože by rozpoznávání obličeje jinak nefungovalo. Kromě toho rozpoznávání obličeje trvá často déle než tři sekundy, než se původně plánovalo. To u návštěvníků vytváří další zklamání, zvláště když spěchají. Bez rozpoznání obličeje nebude toaletní papír, což může znamenat třeba v případě průjmu fatální problém.

Existují také obavy z ohrožení soukromí. Mezitím se „chytrý“ automat na toaletní papír na sociálních sítích postaral o různé komentáře, diskuse a posměch. Ačkoliv se všichni shodli na to tom, že se krádežím toaletního papíru má zabránit, existují pochybnosti o tom, zda je zrovna tohle správná cesta.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://netzfrauen.org/2017/03/20/klopapier-klau/