V jednom módním značkovém obchodě v Istanbulu zákazníci objevili oděvy se zprávami, které byly schované ve štítcích. Zprávy napsali textilní dělníci, kteří nedostali výplatu už několik měsíců.

„Vyrobil jsem tohle zboží, které si chcete koupit, ale nebyl jsem za to zaplacen.“ Takové zprávy se dají najít na štítcích různých oděvů. Podle zpravodajské agentury Associated Press (AP) tyto zprávy do oblečení vložili dodavatelé značky Zara, respektive jejich zaměstnanci.

Konkrétně se jednalo o tureckého výrobce oblečení Bravo Tekstil, který vedle Zary dodává oblečení i pro módní řetězce Mango nebo Next. Podle agentury AP výrobce skončil doslova „přes noc“, aniž by za poslední tři měsíce vyplatil mzdy nebo odstupné zaměstnancům.

Tlak na Zaru

Zaměstnanci chtěli se svými zprávami na štítcích upozornit na svou situaci a současně vyvinout tlak na Zaru. 140 bývalých zaměstnanců také zahájilo petici, ve které požadují vyplacení svých platů.

V petici popisují, že na své peníze čekají již přes rok. V červenci 2016 poprvé nedostali svůj plat. Věřitelé v továrně zabavili všechny stroje a cenné předměty, šéfové s jejich výplatami ale utekli.

Ačkoli odpovědná odborová organizace případ se společností Zara a dalšími značkami projednává od srpna 2016, doposud se stalo jen málo. Po ročním vyjednávání módní značky uvedla, že zaplatí zhruba čtvrtinu pohledávky. Jinými slovy „značky uznaly svou zodpovědnost, ale myslely si, že si jako jejich odpad nezasloužíme víc“, píše se v petici.

Mezitím módní koncerny vydaly oficiální prohlášení. Textilní společnost Inditex, jejíž součástí je Zara, na portálu pro módu a krásu Refinery 29 uvedla: „Inditex všechny své smluvní závazky s Bravo Tekstil dodržel a v současné době pracuje společně se sesterskou společností IndustriAll, Mango a Next na tom, aby se zřídil podpůrný fond pro postižené zaměstnance, kteří jsou zasaženi podvodným zmizením majitele výrobního závodu.“

Jak velký by měl být tento fond na odškodnění a zda textilní dělníci obdrží více než čtvrtinu požadované částky, společnost Inditex už dál neuvedla. Celá akce se „skrytým voláním o pomoc“ ve štítcích musela nejprve proběhnout médii, aby korporace zareagovaly. Snad zaplatí alespoň něco. Uvážíme-li, že se oblečení nevalné kvality prodává v přepočtu za stovky a tisíce korun, ač je jejich výrobní cena zlomková, nedá se předpokládat, že by je to zruinovalo…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://utopia.de/zara-hilferuf-von-arbeitern-in-etiketten-gefunden-69171/