Letošní udělování Nobelových cen bude zase jízda plná zábavy, jako tomu v případě tohoto pozoruhodného ocenění obvykle bývá. Stačí si vzpomenout třeba na rok 2009, kdy jej získal současný americký prezident, nebo na rok 2012, kdy se laureátem stala Evropská unie.

Mezi nominovanými se letos objevil třeba „kontroverzní“ whistleblower Edward Snowden, který všem lidem na planetě pověděl, jak jsou špehováni americkou vládou, a proto se před ní skrývá kdesi v Rusku, aby nepřišel o hlavu. Adepty jsou dále třeba papež František, který chodí do práce pěšky, a když už jede, tak 30 let starým Renaultem; německá kancléřka Angela Merkelová, která svým bezbřehým optimismem a přizváním imigrantů do Německa rozkládá celou Evropu; případně ostrovní Řekové, kteří se starají o miliony uprchlíků, ale zbytek Evropy jim hrozí, že je vyhodí ze Schengenu, protože nedokážou kontinent uchránit před invazí. A dále, jak už jsme zmínili, americký kandidát na prezidenta Donald Trump.

Důvod této překvapivé nominace poskytl Kristian Berg Harpviken z Institutu pro mírový výzkum v Oslu. Zní takto: „Jeho rázně udržovaný mír pomocí ideologie síly, použité jako odstrašující zbraň proti radikálnímu islámu, ISIS, jadernému Íránu a komunistické Číně.“

Trump věří, že dokáže vrátit USA do časů slávy a moci pomocí výstavby zdí a označováním muslimů, vstupujících do Spojených států. A taky, jak řekl v nedávném rozhovoru pro show Alexe Jonese, „chce učinit Ameriku znovu velikou“. Trump doslova řekl, že kdyby byl prezidentem, posílil by armádu. Ta přitom už teď ve výzbroji i utrácení předčí jakoukoli jinou zemi. Trump zde rovněž zalitoval, že „Irák má druhé největší zásoby ropy na světě a USA je měly získat, ale místo toho je ztratily ve prospěch Islámského státu a Íránu“, a taky si postěžoval, že USA nedokázaly ovládnout obrovské nerostné bohatství v Afghánistánu, kde má navrch Čína.

To je, panečku, kandidát! Kristian Berg Harpviken se každopádně domnívá, že Trump nemá šanci zvítězit. Jak však ukázaly některé minulé ročníky, možné je naprosto všechno. Na letošním předávání Nobelové ceny za mír se tak možná ukáže, jestli se náš svět naprosto a definitivně zbláznil – a to tím, koho předvede jako mesiáše roku.

Jan Petrák