Češi patří dlouhodobě mezi národy, které platí nejvíc peněz za služby mobilních operátorů. Klidně i několikanásobně více než země, kde operátoři nevytvořili za pomoci politiků kartel a prostředí, kde se mají dobře všichni – kromě zákazníků.

Když společnost Rewheel zjišťovala, jaký objem dat lze v jednotlivých evropských zemích získat za částku maximálně 30 eur (750 korun) u tarifů s alespoň tisíci minutami volání, Česko skončilo třetí od konce – 26. z 28 zemí. Zatímco v deseti státech včetně Slovenska nebo Polska za tuto částku zákazníci seženou neomezená data či data nad 250 GB měsíčně, což je prakticky totéž, v Česku dostane usmolené 3 GB dat. U čistě datových tarifů bez volání není situace o moc lepší.

Telekomunikační společnosti si tak z České republiky udělali zlatý důl a není síla, která by zde vytvořila alespoň trochu konkurenční prostředí. Proč, to se můžeme jen domnívat. Ale v zemi, kde korupce je běžná jako dýchání, si není těžké představit, proč takové prostředí všem zúčastněným stranám – kromě zákazníků – vyhovuje.

Situace je naprosto tristní. Všichni to vědí a se skřípěním zubů platí a platí. A do toho přijde ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a pronese naprosto neuvěřitelnou věc. Podle paní ministryně za současný stav nemohou operátoři a politici, ale zákazníci! Kdyby prý Češi využívali více drahá mobilní data, zvednou se operátorům příjmy a tarify zlevní, uvedla paní Nováková v pořadu České televize 168 hodin a podle všeho si nedělala legraci.

Téměř tak trumfla Lubomíra Bokštefla, náměstka jejího předchůdce v úřadu Jana Mládka, který v únoru 2017 Čechům vzkázal, že pokud chtějí ceny jako v Polsku, tak by tam měli odjet.

„Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější. My potřebujeme změnit to klima v té společnosti také k tomu, aby ta data chtěli používat,“ uvedla ministryně Nováková pro Českou televizi, načež si vysloužila obrovskou kritiku.

Tohle by si snad nedovolil říct ani zaměstnanec jednoho z operátorů, u ministryně je to pak naprosto skandální. Zřejmě zapomněla, koho by měla obhajovat.

Poté, co se na hlavu ministryně snesla kritika, se snažila situaci zachránit a svedla to na novináře České televize – prý její slova vytrhla z kontextu. Je pravda, že tohle obzvláště Česká televize umí moc dobře a využije každou příležitost, ale nevypadá to, že by tato věta měla opodstatnění v jakémkoli kontextu. Je to totiž úplný nesmysl.

Regenračné centrum

Ondřej Malý, bývalý člen Rady ČTÚ a exnáměstek ministerstva průmyslu pro internetizaci, pro Aktuálně.cz vysvětloval, že je to přesně naopak: „Lidé se bojí telefon používat k čemukoliv, co by jen zavánělo vyšší spotřebou dat, jako třeba k přehrávání videa. Operátoři pak mohou tvrdit, že lidé nevyčerpají tarif, ale je to hlavně kvůli tomu, že se bojí vůbec data používat, aby jim nedošla.“

Regenračné centrum

Martě Novákové asi vyjednával tarif Andrej Babiš. Ten se v roce 2017 ještě jako ministr financí oznámil na Twitteru, že pro ministerstvo financí vyjednal s operátorem T-Mobile nový, výrazně levnější tarif. Pochlubil se, že úřad získal tarif za „polské“ ceny – datový tarif s 10 GB za 109 Kč měsíčně. Občané ale můžou klidně platit desetkrát víc. Od toho tu přece jsou.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra