Leč mnozí s hořkou příchutí odsouvají problém s drogovými kartely stranou jako „neřešitelný“, přinejmenším mnozí Mexičané s tím nesouhlasí. Občas je totiž potřeba vzít věci do svých rukou a nespoléhat se ani na nefunkční vysokou politiku, ani na rádoby „válku proti drogám“, kterou vede například americká DEA.

Jedno takové mexické městečko už podle všeho mělo nadvlády drogových kartelu po krk. Problém s drogovými magnáty v Mexiku je světoznámým problémem, vlastně až tak populárním, že se o něj opřel nejeden film či také divácky ohromně oblíbený seriál Breaking Bad. A ten také není tak daleko od pravdy – stát se tam může takřka cokoliv a situace je v podstatě mimo kontrolu. S netradičním řešením tak přišlo městečko Totolapán, ze státu Guerrero na jih od Mexico City. Unavení a vzteklí občané unesli matku vůdce místního gangu. Ten nyní vyjednává, aby člena rodiny získal zpátky.

Důkazem šílené situace není ale jen tento kuriózní případ, kdy občanstvo vzalo zákon do svých rukou. Totolapán je delší dobu epicentrem kartelového násilí, a situace se vyostřila natolik, že stát Guerrero oznámil, že městu přidělí na 200 dalších policistů a vojáků, aby obnovil pořádek a zabránil rozohnění dalšího násilí. To zde má na starosti gang Jacoba de Almonte, drogového bosse známého jako „El Tequilero“. V současné době zápasí s jiným gangem o nadvládu nad městem, do čehož se přidává třetí hráč, a to stát Guerrero.

Minulý týden se gang zmíněného El Tequilera jal unášet obyvatele města. Až na to reagovala skupina obyvatel tím, že se ozbrojila a na oplátku unesla několik členů gangu a jeho matku. O tom mluví manželka místního stavebního dělníka na videu, v němž oznamuje Tequilerovově gangu, že město drží jeho matku. „Navrhuji výměnu,“ říká žena, „dáme vám vaši matku, pokud vy nám vrátíte mého manžela. Ale chci ho zdravého a v pořádku.“

I do toho se zapojil stát Guerrero, a to týmem vyjednavačů. „Cílem týmu je zajistit, že se osobě v zajetí nic nestane, a stejně tak ani matce vůdce gangu,“ říká oficiální prohlášení. Tento tým údajně vyjednal výměnu matky drogového lorda za civilní zajatce, na což dohlížela státní policie. Lokální obyvatelé též souhlasili, že v rámci výměny propustí zbytek zajatců. Stát Guerrero už provádí rozsáhlý, leč neúspěšný lov na „El Tequilera“ od listopadu, a to na základě hlášení, že drogový boss byl zraněn a schovává se v horách za městem. V těchto horách také pěstuje opiový mák ve velkém, a dělá tak z Totolapánu centrum drogového obchodu a kartelového násilí.

Stát se ovšem k občanům, kteří berou svou ochranu do vlastních rukou, nestaví moc optimisticky. „Pravda je, že to nejsou ani komunitní milice, ani policie,“ řekl guvernér státu Guerrero Hector Astudillo. „Jsou to ozbrojené skupiny, které bohužel podnikají akce, které generují více násilí a konfrontací než pomoci.“ Guvernér ovšem příliš nezmiňuje, že jejich vlastní úsilí nikam nevede a kartely jsou natolik silné, že se svými odhadovanými 100 000 lidmi téměř vyvažují stotřicetitisícovou mexickou armádu.

V roce 2014 mexická vláda zveřejnila data o téměř 10 let trvající válce s drogami. Ta ve světle současného násilí ukazuje drastická čísla – více než 164 000 lidí zemřelo pouze v letech 2007 a 2014, kdy „válka s drogami“ nabrala nejvyšších obrátek. K tomu lze přičíst 17 000 případů vražd, které jsou s drogovou válkou spojené.

Pro porovnání, při všeobecně známé devastující válce v Afghánistánu od roku 2001 zemřelo 104 000 lidí (z toho 31 000 civilistů), a to se jedná o invazi, jíž se účastní nejeden po zuby ozbrojený národ. Přitom děsivá čísla úmrtí v Mexiku počítají jen civilisty, lidi zapojené do drogových kartelů a policisty, případně mexické vojáky.

Masakr v Mexiku je ještě horší ve světle dalších srovnání. Například Islámský stát, nyní ústřední nepřítel číslo jedna, má v Iráku za rok 2014 na svědomí 9000 civilistů (dle statistik OSN). Drogový kartel v Mexiku přitom jen v roce 2013 usmrtil přes 16 000 lidí a předtím 60 000 lidí v letech 2006-2012 – což jsou pouze oficiální statistiky. Mnoho vražd není vůbec nahlášeno. Celé Mexiko má pod palcem 7 kartelů, z nichž největší je nyní Sinaloa.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.yahoo.com/news/fed-drug-war-mexican-townspeople-161623625.htmlhttp://zpravy.idnes.cz/mexiko-drogy-unos-matka-el-tequilero-gang-totolapan-fyn-/zahranicni.aspx?c=A161214_181919_zahranicni_ane